Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) začnú od júla presúvať úspory 718-tisíc sporiteľov v druhom pilieri z dlhopisových do indexových fondov. Celkovo ide o 3,7 miliardy eur, čo je približne 30 percent objemu druhého piliera.
Presun úspor je súčasťou zavedenia takzvanej predvolenej investičnej stratégie, ktorú štát vlaňajšou dôchodkovou reformou po dohode s odborníkmi uznal ako odporúčaný spôsob pre sporenie na penziu.
Zmena v sporení v druhom pilieri má aspoň čiastočne zmierniť škody, ktoré napáchal automatický presun dôchodkových úspor z negarantovaných (akciových) fondov do garantovaných (dlhopisových) fondov v roku 2013 za vlády Roberta Fica (Smer).

Presunu vtedy mohol sporiteľ zabrániť len tým, že DSS informoval, že chce ostať v akciovom alebo v indexovom fonde. Približne polovica sporiteľov to však neurobila, a tak prišla o celú nasledujúcu dekádu solídnych výnosov.
Situácia sa teraz, čo sa týka reakcie sporiteľov, tak trocha opakuje. Hoci v tomto prípade je to pre nich, paradoxne, dobrá správa. Prepočty analytikov z projektu Oranžová obálka ukazujú, že predvolená investičná stratégia môže byť vhodným spôsobom, ako zhodnotiť dôchodkové úspory.
Podstatne menej, ako očakávali
Presun do indexových fondov sa začne v júli a bude sa robiť postupne do konca roku 2025. „V porovnaní so sporením výlučne v dlhopisových (garantovaných) dôchodkových fondoch toto opatrenie zvýši nasporenú sumu sporiteľov v druhom pilieri po štyridsiatich rokoch približne o 50 percent,“ tvrdí ministerstvo práce.