Pred niečo vyše desiatimi rokmi pečivárska firma I.D.C. Holding spustila reklamný šot, o ktorom sa veľa hovorilo. Hlas v reklame sa pýtal: „Vedeli ste, že na Slovensku sa každú sekundu zjedia jedny horalky?“ (O pár rokov neskôr to boli už dvoje horalky za sekundu.)
Tento reklamný motív by sme mohli trochu prerobiť: „Vedeli ste, že možno aj vďaka vám zarobí Pavol Jakubec každú sekundu pár centov?“
Pavol Jakubec je majiteľom výrobcu oblátok, ktoré si už v čase socializmu vybudovali kultový status. Horalky ho vyniesli na vrchol, ale vyštudovaný architekt a jeden z najbohatších Slovákov podniká aj v realitách, gastre a gumárenskom priemysle. Jeho biznisový príbeh rozoberáme v ďalšej časti seriálu Magnáti.
V titulkovom rozhovore májového INDEXU Pavol Jakubec vysvetľuje, prečo sa v 90. rokoch rozhodol so svojím dlhoročným biznisovým spoločníkom Štefanom Kassayom sprivatizovať práve výrobu cukroviniek.
Ako spomína, obzerali sa aj po fabrikách v zahraničí, napokon však investovali do rozvoja závodov v Seredi a Cíferi. Nič lepšie ako Slovensko sme nenašli, hovorí Pavol Jakubec.
V našom rozhovore tiež vysvetľuje, prečo to nevyšlo s projektom kaviarní Coffeeshop Company a kedy otvoria megahotel Damian v Jasnej.

Schopnosť Slovákov požičať si na kúpu bytu alebo rodinného domu sa výrazne znížila. Splátky hypoték sa zvýšili o polovicu a úverový limit, súvisiaci s príjmami dlžníkov, sa znížil o 15 až 20 percent.
Slovenské banky očakávajú, že sadzby na hypotékach s troj- a päťročnými fixáciami sa môžu vyšplhať k piatim percentám a na týchto úrovniach ostanú do prvej polovice budúceho roka.
S akým úverom teda môžu Slováci pri súčasných sadzbách počítať? Praktické modelové príklady a prepočty nájdu v májovom vydaní INDEXU všetci, ktorých zaujíma, ako si vypočítať hypotéku.
Keď do baní na hornej Nitre pred vyše sto rokmi sfárali prví baníci, išlo o prestížne a nadštandardne platené povolanie s rôznymi benefitmi. Odvtedy sa ich v podzemí v baniach Nováky, Handlová a Cigeľ vystriedalo 350-tisíc. Celkovo vyťažili viac ako 230 miliónov ton hnedého uhlia.
Tento rok v decembri sa tristo metrov hlbokou šachtou do chodbičiek dlhších ako pražské metro spustia poslední z nich. Štát prestane cez faktúry spotrebiteľov dotovať výrobu elektriny a tepla z hnedého uhlia, jeho ťažba sa tak stane nerentabilnou.
Ťažobná spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza sa už na novú epochu pripravuje. Keďže uhlie končí, biznis sa presúva na povrch. Viac sa dozviete v našej reportáži.

Rovnako sa mení aj život stoviek baníkov. V rámci rekvalifikačného projektu hľadajú predovšetkým odpoveď na otázku, čo ich po odchode z baní bude baviť. Polovica z tých, čo kurzom prešla, si už novú prácu našla.
V našej ďalšej reportáži zasa hľadáme odpovede na otázku, ako dostať ľudí na bicykle. Spôsoby a možnosti rozvoja mestskej cyklistiky naznačujú skúsenosti z Trnavy, ktorá sa do nej v posledných rokoch pustila vo veľkom.
Trnava stavila na „poštuchovanie“ – rozumne postavené cyklocesty, mestské bicykle na prenájom, možnosti zaparkovania dvojkolesových dopravných prostriedkov.
Výsledok: počet cyklistov v meste výrazne rastie, hovorí expert na cyklodopravu z trnavského mestského úradu Peter Rozsár.

Na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika platí od konca marca letný letový poriadok a medzi 37 pravidelnými linkami sú aj štyri nové destinácie. Aké, to zistíte v novom INDEXE.
V našom článku sa tiež dočítate, že aj ostatné slovenské letiská pridali nové linky. Napríklad z Košíc sa dá letieť na chorvátsky ostrov Brač či do egyptského letoviska Marsa Matruh.
Realitný trh v posledných mesiacoch zažíva isté ochladenie. Ceny stagnujú, na pomyselného koňa sa viac dostávajú kupujúci.
V novom INDEXE vám poradíme, v ktorých lokalitách sa môže vaša realitná investícia z dlhodobého hľadiska najlepšie zhodnocovať.
Z ďalších tém v marcovom INDEXE vyberáme:
- Amerika láka mladých: Tisíce eur za leto v USA im môže pokryť štipendium ambasády
- Vydržali by aj sto rokov: Mosty dožívajú, údržba zaostáva, hovorí expert
- Bratislavské shopping centrá súperia: Eurovea sa rozširuje, Aupark nechce zaostať
- Ľudia šetria, ale hry sú ako terapia: Šport predávajú emócie, hovorí šéf štúdia Power Play
- Pálenka zdražie o dve eurá: Viac sa bude piť pivo a víno, mieni majiteľ pálenice Marsen
Vážení čitatelia, ďakujeme, že INDEX čítate a veríme, že v ňom nachádzate užitočné a zaujímavé informácie. Osobitná vďaka patrí okruhu našich najvernejších – predplatiteľom. Rozhodli sme sa ich odmeniť, všetci ako darček dostanú knihu reportáží Ľudia Ukrajiny.
Jej autormi sú publicista Branislav Ondrášik a oceňovaný fotograf Michal Burza, ktorí na vojnou zmietanej Ukrajine strávili niekoľko týždňov. Neprinášajú v nej príbehy z frontu, ale osudy obyčajných ľudí, ktorí čelia agresii, snažia sa prežiť a pomôcť. Sú to príbehy poštárov, železničiarov či novinárov, ktorých poznačila vojna.
Knihu ako darček získate, ak si INDEX predplatíte do 30. júna, ale zašleme ju, samozrejme, aj všetkým aktuálnym predplatiteľom.
Ďakujeme za vašu priazeň.