Nielen profesionálni someliéri, ktorí starostlivo vyberajú vína do svojej ponuky a skúmajú jeho farbu, chuť a vôňu, ale aj nadšenci počúvajúci výklad profesionála, skupina kolegov a kamarátov vo vinohrade či dni otvorených vínnych pivníc. Presne o tom sú degustácie vín.
A práve tie sú u laickej verejnosti čoraz obľúbenejšie. Ľudia neprichádzajú len za zábavou, ale rastie aj počet tých, ktorí sa chcú o víne viac dozvedieť. Dnes je možné nájsť širokú ponuku rôzne zameraných vínnych degustácií, či už na špecializovaných portáloch o víne, cestovateľských portáloch alebo na sociálnych sieťach.

Možno tak nastáva problém, ako sa v ponuke zorientovať. Degustáciu si vyberajte podľa toho, čo sa chcete o víne naučiť, koľko času jej môžete venovať, a tiež zvážte, koľko ste za ňu ochotní zaplatiť, radia odborníci.
Zábava aj poučenie
„Víno je dnes celkom populárne a my sa z toho tešíme. Ľudia majú naozaj záujem spoznať nových vinárov, nové odrody, nové vína,“ hovorí Beata Vlnková, prezidentka Asociácie someliérov SR.
„Zakladajú sa aj nové vinárstva, s nimi aj nové degustačné miestnosti. Vinári aj someliéri sa tiež učia, ako ochutnávky robiť a už aj vedia vína veľmi pekne predstaviť.“
Ideálny prípad je, keď sa spojí zábava so získaním nových znalostí o vinárskej tematike.
„My sme radi, keď si ľudia vinára či someliéra vypočujú. Nehovorím, že nemá byť aj zábava, ale je potom výhoda, keď ako hostitelia vieme, čo našim hosťom a priateľom ponúkame. Aj my v rámci asociácie robíme vzdelávacie kurzy, kde čoraz častejšie chodia milovníci vína, ktorí s ním síce nepracujú, ale chcú sa o ňom naučiť viac, aby vedeli, čo pijú,“ dodáva.
Pokojne aj sami
Vhodný počet ľudí na degustáciu, z ktorej si chcete odniesť aj nové informácie o víne, je podľa jej skúseností odborníkov 16 až 18 ľudí.