Slovenské banky ešte pred dvoma rokmi na kúpu nehnuteľnosti poskytovali úvery s úrokovými sadzbami pod jedným percentom. Išlo o extrémne lacný kapitál, a tak ich predčasné splatenie nedávalo ekonomický zmysel.
Niektorí dlžníci si dokonca brali vyššie hypotéky, než reálne potrebovali na kúpu bytu alebo domu, a to preto, aby časť peňazí investovali na akciovom trhu.
Situácia sa odvtedy výrazne zmenila. Prehriaty akciový i realitný trh s príchodom inflácie čiastočne spľasol a úroky na hypotékach sa vrátili do obdobia spred desiatich rokov.
Aktuálne sadzby sa hýbu okolo 3,5 až 4,5 percenta a dlžníci, ktorí kedysi lacné hypotéky už refinancovali, platia o desiatky eur vyššie mesačné splátky.

Národná banka Slovenska (NBS) vypočítala, že nové splátky na hypotékach sú často až o polovicu vyššie. Celkové preplatenie úveru tak vzrástlo v priemere 4,5-násobne.
Napríklad 30-ročnú hypotéku vo výške 120-tisíc eur s jednopercentným úrokom preplatí dlžník o 19-tisíc eur. Pri sadzbe 3,8 percenta je to vyše 81-tisíc eur, pričom mesačná splátka sa mu zvýši z 386 na 560 eur.
Predčasné splatenie úveru v období vyšších sadzieb má preto racionálny aj psychologický efekt. Pôžička predstavuje pre dlžníka finančné bremeno a stresujúci záväzok pri pochmúrnych výhľadoch budúceho vývoja ekonomiky.
Čo sa v článku dočítate?
- Ako predčasne splatiť hypotéku?
- Ako pristupovať k mimoriadnym splátkam?
- Výpočty modelových príkladov, ktoré usporia peniaze.
Nie každá mimoriadna splátka je zadarmo
Predčasné splatenie má určite zmysel v prípade spotrebného úveru, lízingu a kreditnej karty. Úrokové sadzby pri týchto typoch pôžičiek sú vysoké, v niektorých prípadoch aj vysoko nad desať percent, preto predčasné splatenie ušetrí dlžníkovi pomerne veľký balík peňazí.
Pri hypotékach je to trocha iné. V čase nízkych sadzieb sa predčasné splatenie neoplatilo, pretože úroky boli dokonca pod úrovňou extrémne nízkej inflácie. Odvážnejší klienti využívali bezúčelové hypotéky a investovali ich na kapitálových trhoch alebo si za ne kúpili investičný byt.