Slovensko zaostáva v lákaní turistov za okolitými štátmi. Nejde len o to, že do propagácie nalievame málo peňazí, ale doteraz sme komunikovali prednosti krajiny nekonzistentne.
Napríklad Slovinci dlhodobo využívajú jednu stratégiu, propagujú udržateľný a zelený cestovný ruch. „Na porovnanie, my sme už mali päť rôznych propagácií značky Slovenska,“ hovorí generálny riaditeľ štátnej organizácie na podporu cestovného ruchu Slovakia Travel Václav Mika.

Slovensko podľa neho nepotrebuje turistov len prilákať, musí ich tiež udržať na dlhšie ako pár dní.
„Je lepšie prilákať jedného Izraelčana na dvadsať dní do kúpeľov než desať turistov na víkend,“ vysvetľuje Václav MIKA v rozhovore pre INDEX.
V rozhovore sa dozviete:
- Prečo na Slovensko začali chodiť turisti z Pobaltia a Rumunska?
- Ako pritiahnuť viac Američanov?
- Na čo dokážeme prilákať Izraelčanov a Maďarov?
- Ako udržať turistov dlhšie ako cez víkend?
- Čo má Slovensko spoločné so Švajčiarskom?
- Prečo zaostáva za Slovinskom?
Dve tretiny hostí v slovenských hoteloch a penziónoch tvorili vlani podľa Štatistického úradu domáci turisti. Je to dobrá správa pre slovenský cestovný ruch?
Krajiny, ktoré sú pre nás vzorom, majú tento pomer 50 ku 50. Je to ideálne preto, lebo domáci turisti sú lojálni a zahraniční sú dôležití pre export služieb.
Po covide je tento pomer dobrý štart. Radi by sme sa dostali na 60 ku 40.
Do Tatier sa podľa regionálnej organizácie cestovného ruchu túto zimu vrátili Maďari a Pobalťania, pribudli Rumuni. Vrátime sa v návštevnosti na predpandemické čísla?
Zatiaľ máme čísla za december 2022 až február 2023. Marec bude tiež silný. Zatiaľ to vyzerá tak, že dobehneme rekordnú sezónu 2019/2020, hoci úplne vypadli ruskí turisti.
Najviac zahraničných turistov tvoria Česi, ktorých prišlo cez 111-tisíc, poľských hostí bolo cez 63-tisíc. Tretí sú Maďari. Napríklad Rumunov prišlo túto zimnú sezónu o tretinu viac ako pred pandémiou. Počet Litovcov tiež mierne narástol.

Prečo k nám začali chodiť?
Tatry sú pre pobaltských návštevníkov najbližšími horami, je u nich aj pozitívny sentiment k Slovensku a aktívne tam pracujeme na našej propagácii.
Rumuni zo západu krajiny sú v Tatrách autom za päť hodín, z Bukurešti za osem hodín. Napokon v pomere ceny služieb k výkonu sme pre nich výhodnejší než Rakúsko.
Poľsko je cenovo atraktívnejšie
Prečo by Česi mali ísť lyžovať do Tatier, keď majú bližšie rakúske Alpy?