Prezidentka Zuzana Čaputová vymenuje úradnícku vládu a jej predsedom sa stane súčasný viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ľudovít Ódor.
Pre väčšinu Slovákov je Ľudovít Ódor neznámym človekom, ale v ekonomických kruhoch je považovaný za jedného z najschopnejších úradníkov a odborníkov. Od začiatku svojho pôsobenia vo verejnej správe kládol dôraz na analýzy, dáta a fakty. Mal ambíciu priniesť vecnejšiu debatu do kľúčových oblastí, od školstva cez udržateľnosť dôchodkového systému až po kroky smerujúce k dobiehaniu Západu.
Jeho životopis je popretkávaný účasťou na dôležitých reformách, ktorých význam s nadhľadom a svojským pokojom nevie vysvetliť bežnému Slovákovi nikto lepšie ako on. Ódor je viceguvernérom NBS od roku 2018, keď ho vtedy nominovala strana Most-Híd.
Tvrdí o sebe, že v práci sa vždy snaží oddeliť odbornú rovinu od osobnej, preto nemal problém spolupracovať s politikmi z oboch politických táborov – či to bol minister financií za SDKÚ Ivan Mikloš, alebo jeho súčasný šéf a guvernér NBS Peter Kažimír (kedysi Smer-SD).
Je spoluautorom rovnej dane, podieľal sa na dôchodkovej reforme, zavádzaní eura, vytvorení rozpočtových pravidiel a stál pri zakladaní projektu hodnoty za peniaze, ktorý sa stal v ostatných týždňoch predmetom kritiky za údajné spomaľovanie výstavby diaľnic.
V článku sa dočítate
- Ako Slovensko naštartovala rovná daň a ako ju Fico zrušil?
- Čo si Ódor myslí o Ficovej vláde, ktorá neznalosťou poškodila druhý pilier?
- O koľko miliárd viac mohli mať sporitelia na účtoch, keby nebolo zásahov politikov?
- S akým cieľom vznikla Rada pre rozpočtovú zodpovednosť?
- Prečo nie je zástancom ani jednej z vetiev ekonómie?
- Ako kritizuje čerpanie eurofondov a prečo neverí, že sa peniaze z plánu obnovy budú míňať účelne?
Rovná daň pre tigra Európy
Ľudovít Ódor začal pracovať vo verejnom priestore v rokoch 2003 až 2005 v čase, keď bol ministrom financií Ivan Mikloš. Bol jeho poradcom a zároveň tri roky riadil čerstvo založený Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií. Išlo o najúspešnejšie obdobie v životopise Ódora, ktoré zároveň nasmerovalo Slovensko na trajektóriu tigra Európy.
Bola to druhá Dzurindova vláda, ktorá v roku 2004 spustila daňovú reformu. Jej súčasťou bolo aj zjednotenie daňových sadzieb (takzvaná rovná daň) pre fyzické aj právnické osoby na 19 percent. Reforma zatraktívnila Slovensko v očiach zahraničných investorov a jej spoluautorom bol aj Ódor.