BRATISLAVA. Priemyselná produkcia na Slovensku v marci medziročne stúpla o 2,5 percenta.
Ako ďalej informoval Štatistický úrad, rast prišiel po piatich mesiacoch medziročnej stagnácie výkonu kľúčového odvetvia slovenskej ekonomiky.
Celková výkonnosť priemyslu však bola nižšia ako v marci 2021 alebo v marci 2019. Pretrvala výrazná rozkolísanosť výsledkov jednotlivých štruktúr priemyslu, štyri odvetvia priemyselnej výroby v marci evidovali až dvojciferný medziročný pokles.
Pozitívny vplyv automobiliek
Aktuálne slovenský priemysel v marci 2023 vyprodukoval o 20 percent vyššiu hodnotu ako priemerne v roku 2015. V dlhodobom porovnaní to bol však o štvrtinu nižší rast ako v marci 2021 a súčasne nižší výkon ako v marci 2019 pred obdobím pandémie.

Najvýznamnejší vplyv na priemysel mal medziročný dynamický rast rozhodujúcej výroby dopravných prostriedkov o 15,6 percenta, ktorý v marci utlmil súhrnný vplyv poklesov väčšiny z 15 sledovaných odvetví priemyslu. Pozitívne výsledok celého priemyslu ovplyvnil tiež rast podielovo významnejšej výroby kovov a kovových konštrukcií o 4,9 percenta.
Pretrvala však výrazná rozkolísanosť medziročných rastov či poklesov jednotlivých štruktúr priemyslu. Štyri odvetvia zaznamenali až dvojciferný medziročný pokles, najvýznamnejší bol štvrtinový pokles vo výrobe počítačov a elektroniky.
Priemysel brzdili tiež dvojciferné medziročné poklesy vo výrobe potravín a nápojov, ako aj vo výrobe drevených a papierových výrobkov a v tlači.
Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia zvýšila o 1,6 percenta.
V súhrne za tri mesiace tohto roka priemyselná produkcia medziročne klesla o 3,5 percenta.
Najvýznamnejší vplyv mal rast vo výrobe dopravných prostriedkov o 7,2 percenta, ktorý s podporou miernejších rastov v ďalších piatich odvetviach priemyselnej výroby aspoň z časti kompenzoval poklesy väčšiny odvetví priemyslu s najvplyvnejším poklesom vo výrobe z gumy a plastu deväť percent.
Slabší marec v potravinárstve a elektrotechnickom priemysle
Nemalou mierou k návratu priemyslu 'do plusu' v medziročnom porovnaní prispieval aj priaznivý bázicky efekt. Ten sa prejavoval predovšetkým v automobilovom priemysle, ale aj v energetike či petrochemickom priemysle. Uviedol to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank.
"Naopak, s problémami už niekoľko mesiacov zápasí výroba spotrebnej elektroniky. Slabší marec majú za sebou aj výrobcovia ostatných elektrických zariadení či potravinári," priblížil Koršňák.
Pozitívna prognóza
Vojna na Ukrajine, rekordne vysoká inflácia, ale aj efekty uťahovania menových podmienok na viacerých významných exportných trhoch slovenských priemyselníkov by podľa neho mohli stále nahlodávať kondíciu viacerých odvetví slovenského priemyslu.
"Výhľad priemyslu na nadchádzajúce mesiace však zostáva relatívne pozitívny. Nálada v domácom priemysle sa v apríli ďalej zlepšovala a vyšplhala sa takmer na ročné maximum. Na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov už pritom bola podporená aj v zlepšení objednávok. Stabilizácia energetického šoku a postupné zotavenie externého dopytu by tak mali smerom k záveru roka pomáhať aj slovenskému priemyslu, ktorý by sa mal už stabilne 'vyhrabať' z červených čísel," myslí si Koršňák.
V kľúčovom automobilovom priemysle budú podľa neho naďalej hrať dôležitú rolu úzke hrdlá v dodávateľských reťazcoch. Tie by sa mohli zostať (v porovnaní s jarou minulého roka) aspoň čiastočne uvoľnené, naďalej však budú narúšať produkciu slovenských závodov automobiliek a prispievať k zvýšenej volatilite produkcie tejto časti priemyslu.
"Prípadné problémy automobilového priemyslu by aj v ostávajúcich mesiacoch roka mali ostávať najmä na strane ponuky (dodávok). Dočasne by pritom mohli produkciu znižovať aj prípravy automobiliek na novú produkciu, ktorej pozitívne efekty by sa mohli, naopak, pozitívne prejavovať od druhej polovice roka," dodal Koršňák.
"Marcový výkon v zahraničnom obchode či priemyselnej produkcii, ako aj rast priemyselných objednávok či zmierňovanie negatívneho sentimentu u slovenských priemyselníkov dáva signál, že výkon priemyslu môže dosahovať relatívne solídne výsledky aj v najbližších mesiacoch. Výhľad však ostáva neistý, keďže ekonomická aktivita zostáva pod tlakom, inflácia pretrváva na zvýšených úrovniach a centrálne banky ešte úplne nedokončili svoje 'domáce úlohy'," doplnil Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne.