Čo spraví malý živnostník, keď mu veľká firma nepreplatí faktúru? Veľa možností nemá. Niekedy sa chytá stebielka. Aj preto môžete medzi recenziami firiem na google mapách občas nájsť verejný odkaz jej majiteľom.
Je to tak aj v prípade spoločnosti Chemstroj zo Strážskeho. Pred štyrmi rokmi jej na profile pribudol takýto príspevok:
„Je možné, aby firma Chemstroj, ktorá v roku 2016 zvýšila zisk o 229 percent, nebola schopná od júla 2017 zaplatiť malej prešovskej - ľubotickej firme za faktúru asi 210 eur? Nekomunikuje s majiteľom - živnostníkom, neodpovedá na žiadne upomienky ani výzvy na zaplatenie, respektíve pokusy o zmier.“
Zrejme v reakcii na túto skúsenosť niekto ďalší odpísal: „Platia len na platobný rozkaz, neodporúčam.“

Aj keď nad týmito riadkami ste mohli v minulosti mávnuť rukou a označiť ich za internetový hejt, napokon sa ukázalo, že s Chemstrojom to naozaj nebolo ideálne.
Firma mala skutočne problémy už dlhšie a nakoniec ju položili a skončila v konkurze. Nepomohlo jej ani to, že za ňou stálo známe meno, jej majiteľom je finančník Mario Hoffmann.
- Príbeh Chemstroja opisujeme v ďalšej časti seriálu Posledná kapitola.
Spoločný projekt s exministrom nevyšiel
Keď v päťdesiatych rokoch 20. storočia komunistická vláda rozbiehala chemickú výrobu v Strážskom, pre región to znamenalo výraznú zmenu. V štátnom podniku Chemko vznikli tisícky pracovných príležitostí. Že chemička drancovala a znehodnocovala životné prostredie v širokom okolí, nikto veľmi neriešil.
Pracovné miesta nepriniesla len priamo chemická výroba. Fabrika potrebovala rôzne strojové vybavenie, a tak vznikol Chemstroj.
Jeho tradícia pokračovala aj po Nežnej revolúcii. Chemstroj sa naďalej venoval výrobe technológií pre chemický priemysel.