Slovensko zažíva boom v inštalácii fotovoltiky. Záujemcov motivujú rastúce ceny elektriny a plynu, ako aj spustenie štátnych dotačných schém, ktoré pokryjú polovicu nákladov na inštaláciu obnoviteľných zdrojov energie a urýchlia tak návratnosť investície o niekoľko rokov.
Podľa odborníkov však ľudia často zabúdajú, že slnečná elektráreň na streche domu, prípadne voľne stojaca na pozemku, je elektrické zariadenie, ktorého prevádzka má isté riziká.

„Starnutím môže prísť k poškodeniu a následnému skratu či požiaru,“ hovorí riaditeľka Asociácie výrobcov minerálnych izolácií Marcela Kubů.
Škodu v desiatkach tisíc eur na dome alebo okolitých budovách (ak sa požiar rozšíri) môže pokryť poistenie nehnuteľnosti. Treba ho však správne nastaviť, prípadne po inštalácii fotovoltiky dodatočne upraviť.
V článku sa dočítate:
- na čo sa zamerať pri výbere poistenia na dom s fotovoltikou?
- čo zmeniť na poistení, ktoré ste založili pred inštaláciou fotovoltiky?
- do akej miery sa poistenie nehnuteľnosti vzťahuje na fotovoltiku voľne stojacu na pozemku?
- ako sa poistiť, ak vyrobenú elektrinu plánujete aj predávať?
Poistné krytie nielen na panely
V prvom rade treba rozlíšiť, kde sa panely nachádzajú. Ako súčasť poistenej nehnuteľnosti ich totiž poisťovne vnímajú, len ak sú osadené priamo na nej, či už na streche, alebo na fasáde. Vtedy sa na ne vzťahuje rovnaké krytie ako na celý dom.