S inštaláciou fotovoltiky sa doslova roztrhlo vrece. Dodávateľské firmy nestíhajú, energetické distribučky hlásia desaťnásobný nárast záujmu s tým, že mesačne spracúvajú aj viac ako 1400 žiadostí o pripojenie.
Pre ľudí sa fotovoltika stala symbolom sebestačnosti a nižších faktúr za elektrinu. Navyše, jej inštaláciu vo veľkom podporuje štát. Len začiatkom tohto roka nalial do dotačnej schémy na podporu obnoviteľných zdrojov ďalších viac ako päť miliónov eur.

Podľa odborníkov sa však so slnečnými panelmi na streche spájajú aj riziká, ako napríklad vznietenie a následný požiar, či poškodenie strechy. Stavebná legislatíva je v tomto smere vcelku benevolentná a normy, ktoré by riešili bezpečnosť striech s osadenou fotovoltikou, chýbajú.
Čo sa v článku dočítate:
- Prečo môže byť problémom statika strechy?
- Prečo fotovoltika na streche môže spôsobiť požiar?
- Aké izolačné materiály sú vhodné pre zníženie rizika požiaru?
- Na čo si dať pozor pri výbere inštalačnej firmy a komponentov?
- Ako často kontrolovať stav fotovoltiky?
Väčšinou stačí ohláška
Ak sa niekto v súčasnosti rozhodne pre solárne panely, musí ohláškou upovedomiť stavebný úrad. Okrem žiadosti a stanovísk dotknutých orgánov (napríklad prevádzkovateľa distribučnej elektrickej siete), prikladá aj prehlásenie dodávateľa fotovoltického zariadenia o bezpečnosti, stabilite a spoľahlivosti jeho umiestnenia na stavbu.
Úrad ohlášku posúdi a ak zhodnotí, že nejde iba o drobnú stavbu, ktorá by vôbec nemenila vzhľad nehnuteľnosti, ani nezasiahla do jej nosných konštrukcií, môže nariadiť stavebné konanie.