Ceny energií a pohonných látok, na ktoré sa firmy vlani pri zdražovaní svojej produkcie odvolávali, už niekoľko mesiacov klesajú, ale na pultoch obchodov sa to zatiaľ veľmi neodzrkadľuje.
Inflácia na Slovensku je stále vysoká, v apríli podľa Štatistického úradu (ŠÚ) SR dosiahla 13,8 percenta. Potraviny medziročne zdraželi dokonca až o 26,1 percenta. To znamená, že za nákup produktov, ktorý vás vlani vyšiel na sto eur, ste zaplatili o 26 eur viac.
Na druhej strane, medzimesačne stúpli ceny potravín už len o 0,3 percenta, čo je najmenej od októbra 2021. Oleje, maslo, zelenina či vajcia podľa ŠÚ SR dokonca mierne zlacneli.
Naopak, ceny cukru a cukroviniek v apríli ďalej zrýchľovali medziročný rast (o 31,2 percent) a stali sa druhou najrýchlejšie (medziročne) zdražujúcou potravinárskou komoditou (po mlieku, syroch a vajciach – o 32,9 percent).
Dôvody vysokej inflácie sa v analýzach dlhé mesiace opakovali: covidovou pandémiou narušené dodávateľské reťazce a vysoký dopyt spotrebiteľov, potom energetická kríza a vojna na Ukrajine.
Nedávno k nim Európska centrálna banka (ECB) pridala ďalší. Infláciu podľa nej z veľkej časti ťahajú nahor zisky firiem. ECB tvrdí, že firmy si zvýšili ziskové marže na svojich produktoch a službách nad rámec rastúcich nákladov, aby si kompenzovali straty, ktoré im spôsobila pandémia.
K podobnému záveru dospela aj Národná banka Slovenska (NBS), keď zanalyzovala štvrťročné údaje podnikov, ktoré majú najmenej dvadsať zamestnancov. Vlani upozornila, že tlak na ceny prichádza primárne od živnostníkov.
„Je pomerne ťažké odčleniť, čo je oprávnený nárast cien z dôvodu zvýšených nákladov a čo je marža. Vysoký popandemický dopyt a vynútené úspory dovolili predajcom pravdepodobne aj trochu zvýšiť svoje zisky a sanovať predchádzajúce zlé obdobie,“ dodáva hovorca NBS Peter Majer.
Čo sa v článku dočítate?
- Ktoré firmy na Slovensku vlani najviac zvýšili zisky a marže?
- Ako sa darilo slovenským potravinárom?
- Aký vplyv na ceny pre spotrebiteľov majú obchodné reťazce?
Sťažovali sa, ale potom oslavovali
Nárast ziskov firiem ukazujú aj dáta ŠÚ SR. Súhrnný zisk všetkých slovenských podnikov pred zdanením bol vlani o 53 percent a po zohľadnení inflácie o 37 percent vyšší než v predpandemickom a podmienkami ako-tak porovnateľnom roku 2019.
Oproti roku 2021 stúpli vlani zisky pred zdanením firmám z priemyselnej výroby o 19 percent, potravinárskym výrobcom o 30 percent a podnikom z chemického sektora o 35 percent.
Mnohé veľké slovenské firmy pritom počas minulého roka opakovane upozorňovali na to, že im pre drahší plyn a elektrinu enormne rastú náklady, pričom kritizovali vládu za to, že im nedostatočne pomáha.
Jednou z nich bol výrobca hnojív Duslo Šaľa. Vlani pritom tento chemický podnik dosiahol zisk po zdanení 108 miliónov eur, čo je 21-násobne viac než v roku 2021. Jeho tržby prekročili hranicu jednej miliardy eur, medziročne poskočili takmer o dvojnásobok.