Neúspešné developerské plány z 90. rokov pociťuje bratislavská mestská časť Devín doteraz. Po tomto dobrodružstve, v ktorom nechýbalo pochybné vydávanie zmeniek a podozrivé predaje pozemkov, je už osemnásť rokov v nútenej správe.
Ani tá však obci nepomáha zbaviť sa podlžností, ktoré v súčasnosti dosahujú bezmála dvanásť miliónov eur. Naopak, jej záväzky voči veriteľom stúpajú. Každý rok sa zvyšujú o 300-tisíc eur, pričom príjmy Devína dosahujú len jeden milión eur.

Mestskej časti má pomôcť novela zákona o rozpočtových pravidlách obcí, určená pre beznádejne zadlžené samosprávy. Do parlamentu ju predložili poslanci za SaS a Sme rodina, jej účinnosť navrhujú od 1. augusta tohto roka.
Návrh zatiaľ prešiel len prvým čítaním.
V článku sa dozviete:
- Ako má podľa návrhu novely prebiehať oddlženie samospráv?
- Kto je najväčším veriteľom Devína?
- Čo v súčasnosti bráni obciam, aby sa zadlžili tak ako Devín?
- Ako chcel Devínu pomôcť finančník Patrik Tkáč z J&T?
Zákon pomôže aj iným
Podľa novely by sa samospráva mohla zbaviť dlhov po tom, čo ich podľa svojich rozpočtových možností aspoň pätnásť rokov spláca v nútenej správe. Následne bude mať dvanásť mesiacov na to, aby sa dohodla s veriteľmi na ich ďalšom splácaní. Ak sa nedohodnú, dlhy sa vymažú a bežiace exekúcie sa zastavia.
Poslanci sa pri novele zákona inšpirovali práve príbehom Devína, spomenuli ho aj v dôvodovej správe: „Za súčasného stavu neexistuje reálna možnosť, aby došlo k úhrade všetkých splatných záväzkov, keďže len uhradenie istiny by pri súčasnom tempe splácania trvalo takmer 500 rokov,“ upozornili predkladatelia.