Manažéri najväčšej americkej banky JPMorgan Chase sa raz týždenne stretávajú vo „vojnovej miestnosti“. Najnovšie sa už nebavia o bankovej kríze, ale o tom, ako sa pripraviť na jedno z najťažšie kalkulovateľných rizík na finančných trhoch, ktorým je technický bankrot Spojených štátov amerických (takzvaný default).
Dôjde k nemu, ak sa demokrati a republikáni do konca mája nedohodnú na zvýšení dlhového stropu. Tento scenár označil šéf J.P. Morgan Chase Jamie Dimon za „potenciálne katastrofálny“.
Ide o hypotetické riziko a trhy s ním v zásade veľmi nepočítajú, pretože ide o tradičné politické divadlo, v ktorom si oba tábory (demokrati a republikáni) vyčítajú, kto môže za neustále rastúci verejný dlh USA.
Už minulý týždeň sa prezident Joe Biden stretol s predsedom Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym, ktorého republikánska strana blokuje zvyšovanie dlhového limitu.
Kým Biden je optimistista a verí, že ku kompromisu dôjde, McCarthy varuje, že k dohode o dlhovom strope majú zatiaľ ďaleko. Pôvodne sa mali dohodnúť do nedele 21. mája, ale ani tento týždeň nedošlo ku kompromisu. Zatiaľ čo McCarthy žiada za súhlas rozpočtové úspory, Biden presadzuje zvýšenie radšej daní bohatým Američanom a veľkým korporáciám.
1. Čo je dlhový strop?
V dôsledku hromadenia dlhov a úrokov, ktoré USA priebežne kumulujú, a to najmä počas recesií, financovania vojen v zahraničí alebo pandémie, si americká štátna pokladnica musí na splácanie záväzkov požičiavať. Maximálnu sumu dlhu (dlhový strop) určuje americký Kongres.

Tento proces funguje od prvej svetovej vojny, hoci v praxi je dlhový strop len číslom na papieri, ktoré politikom z oboch táborov umožňuje hádať sa o princípoch a morálnosti ďalšieho zadlžovania.
Od roku 1960 sa dlhový strop zvýšil už 78-krát , v súčasnosti je na úrovni 31,4 bilióna dolárov. Od roku 2000 tak americký dlh vzrástol z 55 na súčasných 123 percent HDP, čo je stav, v ktorom sa nachádza napríklad Taliansko.