SME
Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Kuciakom odhalený Technopol sa vlečie, majitelia žalujú štát o milióny

Aj články o Technopole mali byť motívom vraždy novinára.

Marian Kočner na súde.Marian Kočner na súde. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Ani sedem rokov nestačilo, aby v kauze Technopol Servis úradovala spravodlivosť. Prípad otvoril zavraždený novinár Ján Kuciak. Technopol podľa neho podvodne získali ľudia okolo podnikateľa Mariana Kočnera. Vyšetrovanie podvodnej schémy dozoroval prokurátor Maroš Žilinka.

Nadácia Zastavme korupciu.Nadácia Zastavme korupciu.

Vraždu Kuciaka podľa obžaloby nariadil Kočner a rovnaký osud mal pripravovať aj pre Žilinku.

Súd v piatok rozhodne o vine Kočnera za tieto skutky, jedným z ich motívov mohol byť aj Technopol. K ukradnutému majetku sa pôvodní majitelia stále nedostali, štát aj preto žalujú o milióny eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príbeh Technopolu je ako predloha zlej telenovely. Začal sa v roku 2015 sporom podnikateľa Pavla Páveka, dlhoročného šéfa spoločnosti Technopol Servis, a jeho bývalej manželky Denisy. Akurát, že zápletkou neboli len medziľudské vzťahy, ale najmä pochybné prevody majetkov, ktoré podrobne opísal Ján Kuciak.

O čo v Technopole išlo

Akciovku Technopol Servis dlhé roky vlastnili dve firmy z Delaware a Londýna (Investment Nominees a Tricorn). Pri rozdelení akciovej spoločnosti podpísali v roku 2011 akcionári dohodu, z ktorej vyplynulo, že Pávekovci si mohli akciové podiely od týchto firiem odkúpiť, k čomu ale podľa šéfa Technopolu nedošlo. Akcie boli vydané v listinnej podobe a boli uložené v trezore.

Páveková kvôli nezhodám s manželom podľa zavraždeného novinára tieto akcie vybrala, doplnila tam svoje údaje a začala sa vydávať za majoritnú vlastníčku. Následne ich predala eseročke Arrow podnikateľa Jozefa Dučáka ml. Ten majetok spoločnosti vyviedol do ďalšej firmy VertiCom, ktorá vznikla len dva mesiace pred obchodnou operáciou.

SkryťVypnúť reklamu

Kuciakov pavúk mal hlavu Kočnera

Kuciak vtedy nakreslil pavúka, kde prepojil Kočnera s ľuďmi okolo Technopolu. Dučákov otec, ktorý sa po nezákonnom prevzatí ocitol v pozícii člena predstavenstva s právomocami konať za spoločnosť, figuroval spolu s Kočnerom v prípade pezinskej skládky.

A firmu VertiCom zase zakladal advokát Andrej Šabík, známy z ďalšej Kočnerovej kauzy – bytovky Glance House. Šabík tiež zastupoval Kočnera a jeho spoločnosť v kauze markizáckych zmeniek.

Kočner sa v tom čase od Technopolu dištancoval a prepojenia označil za „schizoidný nezmysel“. Po novinárovej vražde však Kočnera a jeho skupinu obvinili v Technopole z viacerých trestných činov: z krádeže akcií, porušovania povinností pri správe cudzieho majetku aj legalizácie príjmov z trestnej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Dozorovým prokurátorom bol Maroš Žilinka. Stalo sa tak potom, čo sa v médiách objavili aj správy z Kočnerovej Threemy, kde sa okrem iného pochválil kamarátovi, že čo sa týka Technopolu, „som to celé zorganizoval.“

Technopol a iné Kuciakove texty boli podľa obžaloby dôvodom, pre ktorý si Kočner objednal vraždu Kuciaka, a preto pre neho teraz žiada doživotie.

A čo Technopol?

Kým trestné konanie v kauze vraždy ide do finále, kauza Technopol Servis sa vlečie na súdoch a na polícii. Obvinenie Kočnera a ďalších ľudí sa za tri roky nepohlo.

Dôvodom má byť chýbajúci definitívny znalecký posudok na majetok Technopolu, ktorý by umožnil stanoviť výšku škody, a teda aj rozsah trestnej činnosti. Informácie Nadácie Zastavme korupciu nepriamo potvrdil Úrad špeciálnej prokuratúry.

SkryťVypnúť reklamu

„V predmetnej trestnej veci prebieha prípravné konanie. Jeho dĺžka je závislá od ukončenia znaleckého dokazovania a následnej analýzy jeho výsledkov, bez čoho nie je možné vo veci v prípravnom konaní rozhodnúť. V súčasnosti boli znalcom predložené orgánom činným v trestnom konaní niektoré výsledky znaleckého skúmania a tieto sú analyzované,“ konštatovala hovorkyňa Jana Tökölyová.

Súdnoznalecký posudok na hodnotu ukradnutého majetku spoločnosti objednali ešte v roku 2016 pôvodní vyšetrovatelia Štefan Jombik a Jaroslav Barochovský. Keď sa po vražde ukázalo, že mali blízko ku Kočnerovi, z polície odišli. Či nový vyšetrovateľ nimi určeného znalca menil, úrady nespresnili. Dlhoročný šéf Technopolu Pávek tvrdí, že nie. Faktom zostáva, že ani po siedmich rokov neboli výsledky znaleckej práce v stave, aby prokurátor podal obžalobu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kauzu Budamar opísali Gašpar aj Kaliňák, neskôr Slobodník s Imreczem. Záver chýba Čítajte 

Zdĺhavé sú aj konania na civilných súdoch, na ktoré sa obrátili pôvodní majitelia, aby sa dostali naspäť k majetku. Bratislavský okresný súd V až po siedmich rokoch rozhodol, že nehnuteľnosti v hodnote okolo 20 miliónov eur vyvedené do firmy Verticom patria späť do vlastníctva Technopolu. Advokát Šabík sa odvolal a spor tak skončil na krajskom súde. Konanie predĺžilo aj pochybenie okresného súdu, keď omylom vymeral súdny poplatok Pávekovi namiesto Šabíkovi a potom sa opravil.

Obe strany sa súdia už viac ako 5 rokov aj o vlastníctvo podniku a tiež o bytovku Colour House, ktorú prepísal Dučák ako štatutár Technopolu. Spory nie sú ukončené. Jediný právoplatný rozsudok je z okresného súdu, ktorý potvrdil aj krajský, že Pávek nemal nikdy byť vymazaný z orgánov spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Žaloba na štát za 42 miliónov eur

Dučák a Šabík na otázky cez verejne dostupné maily nereagovali. Páveková sa v minulosti pre Aktuality.sk nechcela vyjadriť. Podnikateľ Pávek hovorí, že osobne nepovažuje za najpodstatnejšiu zdĺhavosť policajného vyšetrovania, hoci aj tá je hanebná. „Najhoršie je, že kvôli kolosálnej liknavosti súdov žaloba o určenie nehnuteľnosti späť do vlastníctva spoločnosti Technopol servis nie je právoplatne rozhodnutá ani po skoro siedmich rokoch,“ konštatoval Pávek.

Je to podľa neho následok totálnej „lenivosti“ súdov. Podľa neho tie vytýčia prvé pojednávania po dvoch až troch rokoch, a keď ho protistrana sabotuje, nekonajú dostatočne rázne. Okrem škody na majetku majú strany sporu aj náklady na právne služby. Technopol aj kvôli nefunkčnosti justície žaluje štát, pričom doterajšiu škodu vyčíslil na 42 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Potrestali jedinú sudkyňu

Jedinou potrestanou v kauze Technopol je zatiaľ sudkyňa bratislavského súdu Miriam Repáková, ktorá mala pôvodne rozhodovať v prospech Kočnerových ľudí na jeho príkaz. Repákovú usvedčila komunikácia v Threeme. Pôvodne ako sudkyňa zakázala akcionárom Technopolu nakladať s akciami a neskôr vydala takzvaný kontumačný rozsudok pre zmeškanie, hoci majitelia o žalobe ani nevedeli a v takýchto prípadoch zákon nedovoľuje kontumačný rozsudok vydať.

Vedomá si toho bola očividne aj Repáková, ktorá Kočnerovi o tom písala: „Ja sa len bojím stále, že to bolo rozsudkom pre zmeškanie a nemohlo to tak byť.“

Súvisiaci článok Cez čiaru: Z bojovníka proti korupcii sa stal hlavný podozrivý. Čo Ficovi vyšetrovatelia (ne)vedia dokázať? Čítajte 

Repáková na objasnení trestnej činnosti spolupracovala s políciou a za ohýbanie práva bola podmienečne odsúdená na dva roky s tým, že má štvorročný zákaz vykonávať funkciu sudkyne.

SkryťVypnúť reklamu

Sedemročná dĺžka civilných súdnych konaní je nezvyčajná aj na pomalé bratislavské súdy. Žalobca má v takomto prípade veľmi obmedzené možnosti. Na Ústavnom súde by pravdepodobne uznali jeho sťažnosť za extrémne prieťahy v konaní a priznali mu pár tisíc eur odškodného, avšak na urýchlenie vydania rozsudku to priamy vplyv nemá.

V prípade sťažnosti predsedovi súdu by tento mohol upozorniť sudcu na konanie bez zbytočných prieťahov. Prikázať mu rozhodnúť však nemôže. Nadácia sa v tejto veci obráti na novú ministerku spravodlivosti a bude nás zaujímať, či v tomto prípade nepochybili sudcovia alebo ich nadriadení, a tiež ako plánuje takéto prieťahy súdu ale aj obštrukcie strán v súdnych konaniach odstrániť.

Rovnako zarážajúci je pomalý postup v trestnom konaní, keď sa prípad nedostal najmä z dôvodu chýbajúceho znaleckého posudku od vyšetrovateľov ešte ani na súd. O to viac, že aj predchádzajúci generálny prokurátor ešte v roku 2017 návrh Pávkovej podľa takzvaného § 363 odmietol a v rozhodnutí konštatoval, že jej obvinenie je dôvodné.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v tomto prípade je Ministerstvo spravodlivosti tiež oprávnené preskúmať postupy znalcov a aj ich prieťahy.

Súd s Kočnerom v prípade Kuciakovej vraždy

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (1. 10. 2023)
USD 1.059
AUD 1.634
CZK 24.339
JPY 158.100
CAD 1.423
GBP 0.865
HUF 389.500
PLN 4.628
CHF 0.967
SEK 11.533

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

 1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 250
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 185
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 7 711
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 972
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 011
 6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 785
 7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 692
 8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 3 822

Blogy SME

 1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
 2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 001
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 42 123
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 016
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 31 247
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 507
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 629
 7. Věra Tepličková: Kto všetko sa nám smeje? Asi všetci, čo rozumejú po slovensky 10 533
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 10 441
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tlačová konferencia strany Smer po víťazstve vo voľbách.

Volebná účasť dosiahla 68,51 percenta.


a 8 ďalší 10 h
Sledujeme dianie v štábe Smeru minútu po minúte (parlamentné voľby 2023) .

Premiérom sa môže stále stať aj Pellegrini.


5 h
Reportáž o slovenských voľbách na štátnej televízii Rossija 24.

Zo Slovenska musíme spraviť neutrálny štát, tvrdí politológ.


1 h

Šéfredaktorka SME komentuje výsledky volieb.


a 2 ďalší 2 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Predstavitelia G7 zatiaľ nemajú v úmysle prehodnotiť strop.


TASR 30. sep
Vedci našli o dôvod viac nežiť v kúdoľoch prachu.

Znížil sa aj predaj sprchových gélov či toaletného papiera.


TASR 30. sep
Budova americkej centrálnej banky vo Washingtone.

Inflačné tlaky sa totiž znižujú a tempo rastu cien spomaľuje smerom k dvojpercentnému cieľu banky.


TASR 29. sep
Ilustračné foto

Akcie ukončili najhorší kvartál za uplynulý rok miernym rastom.


TASR 29. sep

Blogy SME

 1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
 2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 001
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 42 123
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 016
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 31 247
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 507
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 629
 7. Věra Tepličková: Kto všetko sa nám smeje? Asi všetci, čo rozumejú po slovensky 10 533
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 10 441
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu