BRATISLAVA. Nová vláda sa bude venovať téme nárastu cien potravín, preto ako prvé ministerstvo navštívil premiér Ľudovít Ódor práve rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a zadal mu konkrétne úlohy.
Ako zdôraznil Ódor vo svojom vystúpení v Národnej rade SR, v tejto oblasti je zástancom adresnej pomoci pre tých, ktorí to najviac potrebujú.
Ceny potravín
„Pán minister to navrhol riešiť od toho, ako vypestujeme nejakú komoditu až po predajnú cenu. Plánuje rokovať aj s dodávateľsko-odberateľskými reťazcami,“ dodal.

Poukázal na to, že skúsenosti z iných krajín ukazujú, že niektoré opatrenia na boj s vysokými cenami potravín nemajú želaný efekt. Ako príklad uviedol Maďarsko, kde zastropovali ceny potravín, no inflácia tam dosahuje ešte vyššie hodnoty ako na Slovensku.
„Ak niekto počíta so znižovaním nepriamych daní, tak tie sme znižovali od januára s veľmi diskutabilným efektom pre konečné ceny pre spotrebiteľov. Celá tá pomoc v podobe zníženej dane z pridanej hodnoty išla skôr do podnikateľského sektora, nie pre ľudí,“ povedal Ódor.
V súčasnej ťažkej situácii je podľa neho dôležité, aby sa neprijímali nepremyslené návrhy, ktoré by ešte viac zvýšili deficit štátneho rozpočtu. Dobrou správou podľa neho je, že inflácia sa spomaľuje a ceny na komoditných trhoch sú oveľa nižšie ako v minulosti.
Programové vyhlásenie
Budúci týždeň má byť hotový prvotný návrh programového vyhlásenia vlády, uviedol premiér Ódor. Následne príde do národnej rady za poslancami, aby s nimi hovoril o možnej podpore pre program.
Ódor zároveň vyzval poslancov, aby neschvaľovali návrhy, ktoré zaťažujú štátny rozpočet. Pripomenul, že v opačnom prípade sa dôsledky takýchto návrhov vrátia budúcej vláde.
Program vlády odborníkov majú pripraviť ministri. "Dal som úlohu ministrom. Vypracujú priority tri plus tri, krátkodobé, akútne plus nejaké dlhodobé, a potom to dáme do rozpočtu," ozrejmil Ódor.
Premiér by bol rád, keby v parlamente neprechádzali návrhy, ktoré by stáli stámilióny eur.
"Trošku mám pocit, že som sem dnes mal prísť aj s kalkulačkou, lebo je veľmi veľa návrhov, ktoré majú obrovské dopady na verejné financie do budúcnosti a bolo by dobré, keby v rámci volebnej kampane návrhy, ktoré nie sú absolútne kryté v rozpočte, neboli schvaľované. Už teraz máme najvyššiu sekeru v rámci EÚ a pridať do toho ďalšiu miliardu zvýši potrebu v budúcnosti konsolidovať. Vráti sa to ako bumerang," skonštatoval.
Svoj pohľad na tieto návrhy chce poslancom ponúknuť počas diskusií o podpore programového vyhlásenia vlády.
Financovanie detských domovov
Ódor je presvedčený o tom, že kabinetu sa podarí doriešiť otázku dofinancovania centier pre deti a rodiny, a to štátnych i neštátnych. Verí, že nie je potrebné pripravovať sa na katastrofické scenáre.
Ódor uviedol, že o problematike aj o doterajších krokoch rezortu ho informovala aj ministerka práce Soňa Gaborčáková.
"Ja aj ministerka chápeme akútnu potrebu zabezpečenia finančných prostriedkov na starostlivosť o deti v centrách pre deti a rodiny. A to nielen v neštátnych, lebo podľa mojich informácií majú aj štátne centrá podobný problém s finančnými prostriedkami," uviedol.

Nie je podľa neho úplne pravda, že neštátnym centrám neboli kompenzované zvýšené náklady cien energií a dosahy inflácie. Pripomenul, že v roku 2022 boli zverejnené viaceré schémy pomoci, ktoré boli účelovo poskytnuté na financovanie výdavkov súvisiacich s rastom cien energií.
"To, že to nie je dostatočné, chápeme asi všetci. Práve preto zapadá do priorít vlády, že sa budeme snažiť pomáhať tým skupinám obyvateľstva, ktoré to potrebujú," uviedol s tým, že aj detské domovy do tohto spadajú.
Premiér tak reagoval na otázku poslanca Petra Cmoreja (SaS) o financovaní neštátnych detských domovov. Pýtal sa aj na kompenzácie nákladov súvisiacich s infláciou. Cmorej upozornil, že ak neštátne detské domovy nezískajú dodatočné financie, štát sa bude musieť koncom roka postarať o stovky detí umiestnených do náhradnej starostlivosti v neštátnych zariadeniach.
Reforma verejnej správy
Téma reformy verejnej správy je pre vládu odborníkov jedna z priorít. Pripravovať ju chce vo forme alternatív pre budúce vlády, povedal premiér Ódor. Vzhľadom na limitovaný čas a veľký počet aktérov nebude podľa neho možné do jesene realizovať zmeny.
"Keďže máme k dispozícii relatívne limitovaný čas a priestor, zatiaľ túto tému budeme skôr pripravovať v alternatívach pre ďalšiu vládu, lebo každá takáto zmena sa dotýka množstva aktérov. Nebude úplne jednoduché nájsť kompromis. Nemyslím si, že za pár mesiacov to bude možné dosiahnuť," povedal Ódor s tým, že jeho vláda chce podporovať aj iniciatívy, ktoré sa doteraz zaoberali reformou verejnej správy.
Premiér tiež pred poslancami spomenul komisiu, ktorá pripravovala podklad pre možnosti úpravy samosprávneho členenia.
"Chceme ísť trochu nad rámec, aj viac filozoficky, aby sme rozoberali, ktoré kompetencie je možno oveľa efektívnejšie robiť na lokálnej a regionálnej úrovni. Nebudem sa vyhýbať tejto téme, kryje sa to aj s ďalšími dvoma prioritami, ktoré má táto vláda do jesene," dodal.
Pripomenul tiež, že niektoré krajiny dokážu efektívnejšie míňať eurofondy, pretože rozhodovanie a čerpanie delegujú na regionálnu úroveň.