BRATISLAVA. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie vyhlásilo prvú výzvu v cezhraničnom programe Interreg s Maďarskom.
Na projekty v pohraničných oblastiach zamerané na ochranu prírody, biodiverzity či kultúrneho dedičstva, ale aj na predchádzanie rizikám prírodných katastrof je v nej určených viac ako 50 miliónov eur. Výzva bude otvorená do polovice augusta 2023. Projekty možno podávať v troch hlavných oblastiach.
Ochrana prírody i kultúry
Na ochranu a zachovanie prírodného kapitálu je určených viac ako 13 miliónov eur, na predchádzanie rizikám katastrof by malo smerovať temer 15,5 milióna eur a bezmála 22 miliónov eur z výzvy by malo putovať na ochranu miestneho kultúrneho dedičstva. Podpora je podmienená cezhraničným presahom a spoločnými cieľmi či riešeniami projektov, a tiež tým, aby sa na projektoch a ich výstupoch podieľal prinajmenšom jeden subjekt zo Slovenska i z Maďarska.
V tlačovej správe tom informovalo ministerstvo.
Rezort investícií tiež uviedol, že záujemcovia sa môžu zúčastniť na informačných dňoch programu Interrreg HU-SK. Tie sa budú konať 30. mája v Budapešti, o deň neskôr v Bratislave a napokon 6. júna v Košiciach. Prinesú nielen podrobnosti o výzve, ale i workshopy na vyhľadávanie partnerov. Bližšie informácie o nich, ale aj o samotnej výzve sú dostupné na webstránke výzvy. „Eurofondové programy Interreg dlhoročne podporujú zlepšovanie susedských vzťahov Slovenska s okolitými krajinami," uviedol minister investícií Peter Balík.
Podpora turizmu
„Z celkového 161-miliónového rozpočtu programu Interreg Maďarsko-Slovensko tento rok vyhlásime aj výzvu z Fondu malých projektov venovanú miestnym iniciatívam, ktoré sa venujú zatraktívneniu slovensko-maďarského pohraničia,“ doplnil.
Ďalšie výzvy z daného programu by mali byť určené na podporu turizmu, podporu sociálnych inovácií pre znevýhodnené a zraniteľné skupiny, ale aj na rozvíjanie inkluzívneho a kvalitného vzdelávania či zlepšovanie rodinných a komunitných služieb zdravotnej starostlivosti. Podporená by mohla byť aj cezhraničná spolupráca medzi zdravotníckymi zariadeniami i obehové a odpadové hospodárstvo.
„Programové územie Interreg HU-SK na slovenskej strane zahŕňa päť krajov: Bratislavský kraj, Trnavský, Nitriansky, Banskobystrický a Košický. Na maďarskej strane je to osem žúp, a to Budapešť, Pešť, Komárom – Esztergom, Győr – Moson – Sopron, Borsod – Abaúj – Zemplén, Heves, Nógrád a Szabolcs-Szatmár – Bereg," uviedlo MIRRI v tlačovej správe.