Každý rok v máji cestuje 40-tisíc ľudí do mesta Omaha v americkom štáte Nebraska. Počtom obyvateľov je veľké ako Bratislava a pre turistov nie je obzvlášť zaujímavé. Samotný štát Nebraska na podporu miestneho turizmu používa motto s nádychom irónie: „Úprimne povedané, nie je to pre každého.“
To, čo desiatky tisíc ľudí do Omahy priťahuje, je každoročné stretnutie akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway, za ktorým stoja legendárni investori Warren Buffett a jeho dlhoročný obchodný partner a kamarát Charlie Munger.

Táto udalosť sa označuje ako Woodstock pre kapitalistov. Na letisku v Omahe pristávajú súkromné tryskáče a komerčné lety do Omahy sú preplnené ľuďmi z celého sveta. Hotely počas víkendu niekoľkonásobne zvyšujú ceny a na príval turistov sa pripravujú miestne krčmy.
S&P 500 prekonáva pravidelne
Na prvé výročné stretnutie akcionárov Berkshire Hathaway v roku 1982 stačila kaviareň. Dnes naň firma prenajíma štadión CHI Health Center. Prísť môže každý akcionár, stačí ak vlastní jedinú akciu, či už triedy A, ktorá stojí vyše pol milióna dolárov, alebo triedy B s aktuálnym kurzom 325 dolárov.
Na štadióne sa tak stretávajú boháči z Wall Street, manažéri obrovských firiem i bežní smrteľníci, ktorí chcú naživo vidieť investorské legendy. Súčasťou akcie je predajný veľtrh firiem, ktorých akcie Berkshire Hathaway vlastní. Ponuka je široká, od cukríkov až po tričká. Atmosféra pripomína letný hudobný festival.

Hlavný program však prichádza, keď sa na vyvýšené pódium uprostred štadióna posadia 92-ročný Warren Buffett a 99-ročný Charlie Munger. Najprv predstavia hospodárske výsledky spoločnosti a potom štyri hodiny odpovedajú na šesťdesiat otázok z publika a od redaktorky televízie CNBC Becky Quick.
Buffett a Munger popíjajú Coca Colu, ktorá sa chladí vo veľkom vedre s ľadom. Navzájom sa podpichujú, vtipkujú, no v odpovediach sú úprimní. Vytvárajú okolo seba auru rešpektu k svojim investorom a akcionárom.
Hovorí sa, že ak niekto chce jednoducho investovať, mal by každý mesiac vkladať istú sumu do akciového indexu S&P 500, ktorý kopíruje vývoj piatich stoviek najväčších amerických spoločností.
Dôvodom je, že takzvaným aktívnym investovaním, čiže výberom akcií podľa vlastného uváženia, sa tento index podarí prekonať len málokomu. Jednou z výnimiek je práve Warren Buffett.