Spoločnosť Medeko Cast je nominovaná na cenu FéliX Business Award v kategórii Výnimočný rodinný biznis.
Pavol Demáček pracoval pred tridsiatimi rokmi v Považských strojárňach vo vedúcej pozícii. Na začiatku 90. rokov spolu s kolegami vycítili príležitosť a pokúsili sa sprivatizovať hutný závod podniku. Trúfalý plán nevyšiel.
Keďže zo strojární musel odísť, pustil sa (v roku 1994) do vlastného podnikania. Rozbehol obchod s kovovým šrotom, vykupoval ho na Slovensku a predával ho zlievarenským firmám v Nemecku.
Na prelome milénií začal kovový odpad spracúvať vo vlastnej zlievarni. Presné odlievanie a opracovanie súčiastok z mosadze, mede, ocele či antikoru tvorí v súčasnosti druhý pilier jeho rodinnej firmy Medeko Cast.
Nejde o masovú výrobu, ale o produkty s pridanou hodnotou, šité na mieru zákazníkovi, čím Medeko Cast dokáže zdôvodniť vyššiu cenu. Firme z Považskej Bystrice sa finančne dlhodobo darí a generačná výmena vo vedení ju nakopla k rýchlejšiemu rastu.
Spoločnosť Medeko Cast je nominovaná na ocenenie FéliX Business Award v kategórii Výnimočný rodinný biznis.
FéliX Business Award
je biznisová cena, ktorú vyhlasuje INDEX a Slovenská sporiteľňa v spolupráci s partnermi. Získať ju môžu inšpiratívne a spoločensky zodpovedné firmy a samosprávy za aktivity, ktoré prispievajú k prosperite a modernosti krajiny.
Vyhlasovatelia FéliX Business Award
Odborný partner
Kríza priniesla prvú aj poslednú stratu
Rodinná firma Pavla Demáčka vyrástla na jednu z najmodernejších zlievarenských fabrík v strednej Európe. Od začiatku s ním podnikala jeho manželka Antónia, najprv popri zamestnaní, neskôr naplno. Medzičasom do firmy prišli aj ich tri deti: Jakub, Kristína a Mária. Každý člen rodiny má v podniku 20-percentný vlastnícky podiel.

Najstarší syn Jakub najprv v Bratislave rozbehol vlastnú firmu, ktorá sa venuje nehnuteľnostiam. Prostredná dcéra Kristína (po sobáši prijala manželovo priezvisko Lang) zasa po skončení Ekonomickej univerzity pracovala na oddelení ľudských zdrojov v nadnárodnej spoločnosti.
V roku 2008 súrodencov oslovil Peter Huljak, ktorý v Medeku pracoval s ich otcom. Prišiel s návrhom, aby sa vrátili domov a podniku pomohli s transformáciou. „Bolo to v období, keď firma rástla. Zamestnávala stovku ľudí a potrebovala nastaviť štandardizované procesy a určiť kompetencie,“ spomína Kristína.
Otec sa návratu detí z Bratislavy potešil a vyhol sa tak najímaniu externých manažérov a konzultantov. V Medeku boli spočiatku len „jednou nohou“, keďže si nechali aj svoje džoby v Bratislave.
Otcovi pomohli s novým nastavením firmy, vytvorili produktový tím aj personálne oddelenie. Popri tom začali hasiť ďalší problém, zákazníci v dôsledku finančnej krízy rušili objednávky, ceny kovov poklesli a čerešničkou boli nepriaznivé kurzové rozdiely. Medeko vtedy dosiahlo svoju prvú a doteraz poslednú stratu, z ktorej sa však relatívne rýchlo oklepalo.

O investíciách hovoria na rodinnej rade
Jakub sa po dvoch rokoch „výpomoci“ v rodinnej firme vrátil do Bratislavy, kde mal vybudované zázemie. Kristína sa po materskej naplno pridala k otcovi.
Rok 2018 bol v histórii Medeka kľúčový, keďže došlo ku generačnej výmene vo vedení. Jakub sa vybral vlastnou podnikateľskou cestou, preto sa uvažovalo, či žezlo vedenia podniku od otca prevezme Kristína. „Mala som dve malé deti a cítila som obavu či to zvládnem a či neohrozím firmu,“ hovorí.
Dilemu vyriešili tak, že Kristína si kompetencie rozdelila s dlhoročným manažérom firmy Petrom Huljakom. Stal sa výkonným riaditeľom, zodpovedným za výrobu a obchod, kým Kristína prebrala oddelenie ľudských zdrojov a financií.
Pavol Demáček sa z pozície generálneho riaditeľa stiahol v roku 2020. Nesedí však nečinne doma, naďalej sa venuje projektom, investíciám a obom výkonným riaditeľom pomáha ako konzultant.
Najmladšia dcéra Mária je od Kristíny o dvanásť rokov mladšia. V Bratislave vyštudovala architektúru, momentálne je na materskej. Na riadení rodinnej firmy sa podieľa nepriamo, keďže v nej tiež má pätinový podiel.
Po skončení každého štvrťroka vždy zasadne rodinná rada. „Stretávame sa, aby sme prebrali novinky, čo sa udialo, a diskutujeme o strategických zámeroch, rozbehnutých projektoch a výsledkoch,“ hovorí Kristína.
Podľa stanov firmy má rodinná rada právomoc prijímať strategické rozhodnutia. „V praxi to však vyzerá tak, že mama, Jakub a Mária nechávajú rozhodnutia na otca, mňa a Petra (Huljaka – pozn. red.), keďže firmu riadime a veria nám,“ dodáva Kristína.
Energetická prirážka ako kompromis
Obchod s kovovým odpadom a výroba odliatkov sa na tržbách Medeka podieľajú zhruba 50 na 50. Zaujímavé je, že kým zlievareň zamestnáva 110 ľudí, na obchod vystačia desiati.