Zakladateľ automobilky Tesla Elon Musk roky sľubuje prielom v technológii autonómneho riadenia. Samojazdiace auto je „svätý grál“ automobilového priemyslu, považuje sa za jeho najdôležitejšiu technológiu budúcnosti.
Prístup Tesly k autonómnemu riadeniu je na rozdiel od konkurencie (spolieha sa na radarové či laserové senzory) postavený len na kamerách a softvéri s umelou inteligenciou, ktorá vyhodnocuje zábery z nich.
Tento systém funguje, ale nie je neomylný. V minulosti spôsobil viacero nehôd, ktoré sa skončili zraneniami alebo smrťou.
Pre Teslu je autopilot otázkou existencie. Elon Musk v júni 2022 povedal, že autonómne riadenie rozhoduje o tom, či Tesla má nejakú hodnotu, alebo je bezcenná.
V článku sa ďalej dočítate
- Aké problémy majú podľa uniknutých dát vozidlá Tesly?
- Ako mal Elon Musk zavádzať zákazníkov?
- Aké nehody spôsobili Tesly?
- Čo žiadajú regulátori od Tesly v USA a Číne?
Investori a fanúšikovia považujú Muska za proroka pokroku a génia. Tesla dosiahla na jeseň roku 2021 trhovú kapitalizáciu 1,2 bilióna dolárov, čo bola hodnota vyššia, ako mali Ford, General Motors, Mercedes, Toyota a Volkswagen dokopy.
Trh odvtedy vytriezvel a spoločnosť čelí desiatkam súdnym sporov pre chyby asistenčných systémov vodiča. Vyšetruje ju americká dopravná agentúra NHTSA.

Najnovšie Tesla čelí masívnemu úniku interných informácií, ktoré naznačujú, že problémy Tesly s autopilotom môžu byť ešte vážnejšie, než sa pôvodne predpokladalo.