Mesačník INDEX patrí k najvplyvnejším biznisovým médiám na Slovensku. Každý v ňom môžete nájsť, rovnako ako ďalších 20-tisíc domácností, užitočné a zaujímavé informácie zo sveta ekonomiky, financií a biznisu.
Osobitná vďaka patrí okruhu našich najlojálnejších – predplatiteľom. Ak ste doteraz váhali, či si INDEX predplatiť, máme pre vás motiváciu navyše. Okrem toho, že získate predplatné s 14-percentnou zľavou oproti stánkovému predaju, dostanete pri objednávke do konca júna aj darček - knihu reportáží Ľudia Ukrajiny.
Jej autormi sú publicista Branislav Ondrášik a oceňovaný fotograf Michal Burza, ktorí na vojnou zmietanej Ukrajine strávili niekoľko týždňov. Neprinášajú v nej príbehy z frontu, ale osudy obyčajných ľudí, ktorí čelia agresii, snažia sa prežiť a pomôcť. Sú to príbehy poštárov, železničiarov či novinárov, ktorých poznačila vojna.
Knihu ako darček získate, ak si INDEX predplatíte do 30. júna.
A aké témy nájdete v júnovom vydaní mesačníka INDEX?
Hovorí sa, že ak niekto chce jednoducho investovať, mal by každý mesiac vkladať istú sumu do akciového indexu S&P 500, ktorý kopíruje vývoj piatich stoviek najväčších amerických spoločností.
Dôvodom je, že takzvaným aktívnym investovaním, čiže výberom akcií podľa vlastného uváženia, sa tento index podarí prekonať len málokomu. Jednou z výnimiek je Warren Buffett.
Spôsobom, akým tento legendárny investor už dlhé dekády zhodnocuje svoj majetok, sa venujeme v titulkovej téme júnového INDEXU. Niekomu zrejme pripomína aj mágiu, keďže je známy pod prezývkou veštec z Omahy. (V americkom meste Omaha sídli jeho firma.)
V skutočnosti je to oveľa „prozaickejšie“. Zatiaľ prezradíme len to, že jedným z pravidiel Warrena Buffetta je: „Obávajte sa, keď sú ostatní chamtiví, a buďte chamtiví, keď sa ostatní boja.“
V novom INDEXE sa dozviete aj to, akcie ktorých firiem Buffett v poslednom čase nakupoval, ktorých a prečo sa zbavoval, akú chybu spravil s firmou Apple či prečo ho desí umelá inteligencia. Mimochodom, všimli ste si, že nám pomohla s titulkovou fotografiou?
Buffett zarába milióny investovaním do konkrétnych vybraných akcií. Je to však riskantná stratégia. „Všetci poznáme úspešné príbehy investorov, ale už nepoznáme mená tých, ktorí sa aktívnym investovaní spálili a neskončili dobre,“ vraví v rozhovore v júnovom INDEXE Jakub Dvořák.
Drobným laickým investorom preto odporúča takzvané pasívne investovanie. Inými slovami, pravidelne vkladať peniaze do fondov, ktoré kopírujú akciové indexy. „Pasívne fondy sú nuda, ale nemôžete prehrať,“ hovorí Jakub Dvořák, ktorý tento spôsob investovania propaguje na svojom blogu a podcaste, nedávno o ňom vydal aj knihu.
S investovaním súvisí aj naša ďalšia téma – sporenie na dôchodok. Od júla prichádza dôležitá zmena v slovenskom druhom pilieri. Jeho ústrednou témou je takzvaná predvolená investičná stratégia.
Podľa expertov z nezávislého analytického projektu Oranžová obálka môže byť vhodným spôsobom, ako zhodnotiť dôchodkové úspory.
V novom INDEXE sa dočítate, koho sa týkajú novinky v druhom pilieri a ako sa budú v praxi realizovať. Zároveň sme na modelových príkladoch vypočítali, aké budeme mať dôchodky.
V najbližších číslach INDEXU vám opäť budeme predstavovať výnimočné biznisové príbehy slovenských firiem, nominované na ocenenie FéliX Business Award, ktoré spolu so Slovenskou sporiteľňou odovzdáme na jeseň.
Prvou nominovanou v kategórii Výnimočný rodinný biznis je hutnícko-strojárska spoločnosť Medeco Cast z Považskej Bystrice. Generačná výmena jej pomohla rásť a jej produkty nájdete u svetových gigantov. Zlievarov z Považia poznajú napríklad aj na ropných plošinách.
V júnovom INDEXE nájdete tiež ďalšiu časť seriálu Magnáti. Tentoraz v nej opisujeme biznisovú cestu Štefana Rosinu. Toto meno môže byť povedomé nielen skôr narodeným, ale aj mladšej generácii.
Zakladateľ „klanu“ a otec Štefana Rosinu (tiež Štefan) bol dlhoročným riaditeľom púchovských gumární. A jeho syn (tiež Štefan) sa v minulosti zviditeľnil aj ako automobilový pretekár.
My však píšeme o (generačnom prostrednom) Štefanovi Rosinovi, vďaka ktorému sa rodinný Matador Holding za uplynulé dekády stal v slovenskom priemysle pojmom.
Gumárenský kráľ vytvoril nové impérium. Sprivatizovanú fabriku v Púchove posunul na nový level a prosperoval aj po prechode do nových sektorov automotive a automatizácie.

Ako budú vyzerať najbližšie mesiace a roky na realitnom trhu? Nové projekty nepribudnú len v hlavnom meste, stavať sa má aj v Trnave či Banskej Bystrici. V júnovom INDEXE zistíte, kde developeri chystajú tisícky bytov.
Otázka pre mladšie ročníky (staršie si pamätajú): viete, čo sú „cestovné doložky“ a „devízové prísľuby“? Šlo o ponižujúcu byrokraciu, ktorú ste museli absolvovať, ak ste za socializmu chceli cestovať do zahraničia. Hoci aj k Balatonu do Maďarska alebo k Baltskému moru v NDR.
Dovolenky v tejto nežičlivej ére zastrešovala štátna cestovka Čedok. Ako sa dozviete v novom INDEXE, jej história siaha ešte do čias prvej Československej republiky. A kým našinci za socializmu žili na konzervách a paštétach, zo Západu vozili poľovníkov. V tisíckach.
Z ďalších tém v júnovom INDEXE vyberáme:
- Preformátujte si hypotéku: predčasné splatenie úveru na bývanie v čase rastúcich úrokov má racionálny aj psychologický efekt
- Socialistický symbol: spotrebiče značky Eta mali miesto v takmer každej slovenskej domácnosti, vďaka geniálnemu dizajnérovi patrili k európskej špičke
- Vlk v kašmírovom rúchu: vďaka luxusu miliardár Bernard Arnault stvoril najväčšiu európsku firmu
- Fotovoltika je nápor na strechu: na statike a inštalačných firmách sa neoplatí šetriť
Darček k predplatnému
Vážení čitatelia, naša akcia na predplatné s darčekom pokračuje až do konca júna. Všetci predplatitelia mesačníka INDEX dostanú knihu reportáží Ľudia Ukrajiny, ktorej autormi sú publicista Branislav Ondrášik a oceňovaný fotograf Michal Burza.
Ďakujeme, že nás čítate a podporujete kvalitnú žurnalistiku.