BRATISLAVA. Bankový sektor dosiahol v prvých štyroch mesiacoch tohto roka na Slovensku čistý zisk 328,8 mil. eur. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) to znamená medziročný nárast o 51 percent.
Ku koncu apríla minulého roka to bol zisk na úrovni 217,8 milióna eur. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, stúpli medziročne o 28,5 percenta na 696,8 milióna eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 2,7 percenta na 249,4 milióna eur.
Vyššie úroky
V minulom roku zisk bánk stúpol o viac ako 14 percent na zhruba 832 milióna eur. V roku 2021 zisk bánk vzrástol zhruba o 55 percent.
Od začiatku roka 2019 národná banka pozorovala medziročný pokles čistého úrokového výnosu, a teda jeho negatívny príspevok k rastu čistého zisku. Tento trend pokračoval aj v roku 2021, i keď tempo poklesu sa významne znížilo.
V roku 2022 prišla zmena. Po rokoch klesajúcich úrokových marží sa do rastúceho čistého úrokového príjmu začali výrazne premietať zvyšujúce sa úrokové sadzby.
Úrokové sadzby rástli najmä na strane úverov, a to najmä na hypotékach a úveroch poskytnutých podnikom. Rast úrokových sadzieb na vkladoch nastal až s istým oneskorením.
Očakáva sa oživenie termínovaných vkladov
V nasledujúcom období bude podľa NBS kľúčovým faktorom vývoj na strane vkladov.
Dôležité bude, ako rýchlo a na akú úroveň budú úrokové sadzby rásť. Rovnako dôležitá však bude aj reakcia klientov. Tí zrejme zareagujú presunom prostriedkov z bežných účtov na termínované vklady.
Pre vývoj úrokových nákladov tak bude dôležité aj to, ako vysoko stúpne podiel termínovaných vkladov na celkových vkladoch. Ten sa v roku 2022 nachádzal na historických minimách, hlboko pod úrovňami z obdobia, keď boli úrokové sadzby na vkladoch výrazne vyššie.
Zásadný vplyv bude mať podľa národnej banky aj to, ako rýchlo sa tento presun udeje.
Vývoj všetkých týchto faktorov však podlieha podľa NBS značnej neistote, keďže na Slovensku zatiaľ nemáme prakticky žiadnu skúsenosť s výraznejším nárastom sadzieb na vkladoch.
Podľa centrálnej banky by však slovenský finančný sektor nemal byť vystavený riziku masívneho presunu prostriedkov z vkladov do podielových fondov.