BRATISLAVA. Organizácia Klimatická koalícia vyzýva vládu, aby využila svoj dočasný mandát aj na politiky, ktoré podporujú akceleráciu obnoviteľných zdrojov, podporia obnovu budov a bezemisné formy dopravy.
Klimatická koalícia upozorňuje, že v nasledujúcich mesiacoch budú prebiehať procesy, ktoré môžu významne znížiť našu závislosť od fosílnych palív a posilniť odolnosť krajiny a jej obyvateľov.
Informovala o tom v tlačovej správe koordinátorka Klimatickej koalície Lucia Szabová.
Čas na silný zákon v prospech ekológie
Svetová meteorologická organizácia varuje, že k prekročeniu hranice oteplenia o 1,5 stupňa Celzia môže dôjsť už pred rokom 2030.
V nasledujúcich mesiacoch bude podľa slov Klimatickej koalície prebiehať nastavovanie dôležitých stratégií, financovania a prípravy na nadchádzajúcu zimu a zvládnutie energetickej krízy.
„Slovensko zažíva turbulentné politické časy, čo však neznamená, že sa všetky procesy zastavia. Do volieb sa nám síce nepodarilo dokončiť klimatický zákon, avšak túto dobu treba využiť na odstránenie rozporov medzi ministerstvami, nastolenie ich spolupráce a schválenie silného zákona čím skôr po voľbách,” povedala koordinátorka Klimatickej koalície Dana Mareková.
Obnoviteľnými zdrojmi proti energetickej chudobe
Dodala, kým politici riešia predvolebné boje, nastavuje sa aktualizácia Národného energetického a klimatického plánu, ktorý ovplyvní, ako bude Slovensko pristupovať k ochrane klímy a ako využije miliardy eur z európskych zdrojov.
Tento plán má priniesť konkrétne opatrenia na zmiernenie energetickej a dopravnej chudoby, zlepšenie energetického manažmentu na miestnej úrovni, podporu energetickej efektívnosti a udržateľnú akceleráciu obnoviteľných zdrojov.
„Ministerstvá môžu využiť prípravu Národného energetického a klimatického plánu na spoločné hľadanie riešení klimatickej krízy, ktoré budú odpoveďou aj na zvyšujúce sa ceny a energetickú chudobu,” uviedol Juraj Melichár z Priateľov Zeme - CEPA.
Koalícia uviedla, že často sa stretávajú s názorom, že klimatické opatrenia budú drahé.
„My tu však momentálne máme miliardy na opatrenia od EÚ. Je iba na nás, ako ich nastavíme, aby sme ich neprehajdákali, ale čo najlepšie využili,” doplnila Mareková.