Slováci dovolenkujú v cudzine pri mori aj doma na Slovensku. Ak k nim pripočítame turistov zo zahraničia, vznikne masa klientov, na ktorú sa sústreďujú slovenské hotely a penzióny, reštaurácie, akvaparky, obchodníci a prevádzkovatelia atrakcií.
U koho končí najviac peňazí od dovolenkárov? Ktoré firmy ťažia z letného cestovného ruchu?
INDEX sa pozrel na pomyselnú špičku ľadovca. Patria do nej spoločnosti známych finančných skupín, privatizérov a veľkopodnikateľov, ale aj podniky miestnych samospráv a odborárov. Spoločné majú to, že príjmy počítajú v miliónoch.
Žraloci sa tešia aj slnku
Finančníkov, ktorí vzišli zo skupiny J&T, môžeme označiť ako „pánov slovenskej zimy“, vlastnia najväčšie tunajšie lyžiarske strediská. S veľkým náskokom sú však aj pánmi slovenského leta. Svoj biznis nastavili tak, že im generuje tržby počas celého roka.
J&T sa do cestovného ruchu pustila krátko po prelome tisícročí. Začali, podľa očakávaní, v slovenskej top destinácii, vo Vysokých Tatrách.

„Ich potenciál je absolútne nevyužitý v porovnaní s inými prírodnými danosťami v Európe alebo v Severnej Amerike,“ vysvetľoval v roku 2006 pre Hospodárske noviny spolumajiteľ J&T Peter Korbačka.
Expanziu finančníkov zastrešuje spoločnosť Tatry mountain resorts (TMR), ktorej najväčším akcionárom a predsedom predstavenstva je Igor Rattaj.
Okrem lyžiarskych stredísk vo Vysokých a Nízkych Tatrách v súčasnosti ovláda zábavné parky, hotely i doplnkové služby.