V hlinikárni Slovalco v Žiari nad Hronom sa vlani dlhé mesiace hovorilo o prepúšťaní a ukončení výroby. Dôvodom boli vysoké ceny elektriny a - slovami manažérov firmy - nezáujem vlády pomôcť jej.
Fabrika najprv koncom roka 2021 utlmila výrobu na 80 percent a od februára 2022 na 60 percent kapacity. Začiatkom tohto roka v Slovalcu zhasli všetkých 226 pecí. Rozhodli o tom akcionári, ktorými sú škandinávska spoločnosť Norsk Hydro a finančná skupina Penta.
Slovalco patrí medzi najekologickejšie hlinikárne v Európe aj celosvetovo. Bol to tiež najväčší odberateľ elektriny na Slovensku. Pri plnom výkone spotreboval 2,5 terawatthodiny (TWh) energie ročne, čo predstavuje osem percent celkovej spotreby v krajine.

Generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý dlhodobo kritizoval vládu Eduarda Hegera. Žiadal, aby zmenila spôsob prerozdeľovania kompenzácií z Environmentálneho fondu „tak, aby sa slovenský energeticky náročný priemysel dostal na úroveň fabrík podobného typu vo vyspelých európskych krajinách“.
Keďže sa to nestalo a akcionári nechceli budúce očakávané zvýšené náklady na energie sanovať sami, zastavili výrobu. Paradoxne, žiarska hlinikáreň vďaka tomu vykázala najlepšie hospodárske výsledky vo svojej histórii.
Lacno nakúpili, draho predali
Kým v roku 2021 dosiahlo Slovalco zisk po zdanení niečo cez 17,3 milióna eur, vlani to bolo takmer 204 miliónov eur, čo je viac než 11-násobne viac.
Slovalco to zdôvodňuje tým, že výroba hliníka je energeticky náročný biznis a zastavením výroby ušetrilo na nákladoch. Veľmi dôležité však boli aj ďalšie dva faktory.