Rekordná inflácia a neistota vzhľadom na ceny energií prinútila v úvode tohto roka správcov zvyšovať zálohové platby za byty. Na konci mája dostávali ich majitelia vyúčtovania za uplynulý rok. V prípade vysokých nedoplatkov mohli spolu s vyúčtovaním dostať aj vyšší zálohový predpis.
Môže prenajímateľ zohľadniť vyššie náklady vo výške nájomného? Ako často možno upraviť dohodnutú mesačnú sumu nájomného? Má zmysel v nájomnej zmluve inflačná doložka? Ako ju správne napísať?
Na otázky odpovedá Lucia Volčková, advokátka v právnickej firme Vojčík & Partners.
1. S prenajímateľom sme sa dohodli na mesačnej cene za prenájom jeho bytu. Môže sumu počas roka zvýšiť?
Prenajímateľ nemá právo svojvoľne meniť výšku nájmu. Môže ju zmeniť iba v prípade, ak uvedené právo prenajímateľa vyplýva z uzavretej nájomnej zmluvy. V nájomnej zmluve však musí byť určito, jasno a zrozumiteľne vymedzené, kedy takáto situácia môže nastať, a zároveň musí byť toto znenie v súlade s platnou legislatívou.

Zákon o krátkodobom nájme bytu hovorí o dvoch možných prípadoch, kedy sa môžu zmluvné strany dohodnúť v nájomnej zmluve na tom, že prenajímateľ je oprávnený jednostranne, t. j. bez potreby súhlasu nájomcu, zvýšiť výšku nájmu. Konkrétne ide o zmenu cien u dodávateľov jednotlivých médií a očakávanú ročnú mieru inflácie v nadchádzajúcom roku.
Občiansky zákonník bližšie nešpecifikuje, aké možné prípady jednostrannej zmeny výšky nájmu prenajímateľom si zmluvné strany môžu dohodnúť v nájomnej zmluve. Zvyčajne sa však v praxi stretávame so situáciou, že si aj v nájomných zmluvách uzavretých podľa Občianskeho zákonníka strany dohodnú rovnaké prípady práva jednostrannej zmeny nájmu, ako vymedzuje zákon o krátkodobom nájme bytu.
2. Ak mám uzatvorenú ročnú zmluvu na prenájom bytu – od januára do decembra, ale v priebehu roka zmení správcovská spoločnosť zálohové platby, môže prenajímateľ zmeniť výšku nájomného?
Áno, ale takéto jednostranné zvýšenie nájmu musí byť dohodnuté v nájomnej zmluve.