V praxi to vyzerá ako nápad, ktorý pomôže obom stranám. Hlavné mesto ním vyrieši otázku nájomných bytov, developerom sa uvoľnia ruky v územiach, v ktorých by nemohli stavať toľko bytov, koľko chcú.
Takto v skratke vyzerá plán bratislavského magistrátu, ktorého cieľom je vytvoriť fond nájomných bytov. Jeho základným predpokladom je zmena územného plánu tak, aby developer mohol stavať viac bytov.
Za to investor „daruje“ časť bytov mestu, ktoré ich bude prenajímať. Poznáme mená prvých projektov a developerov, ktoré prešli cez úvodné sito magistrátu.
V článku sa dočítate aj:
- Koľko nájomných bytov chce hlavné mesto postaviť?
- Koľko developerov sa zapojilo do programu?
- Ktorí developeri sa dostali do finále a ktoré konkrétne projekty ponúkajú mestu (s mapami lokalít)?
Niečo za niečo
Nájomných bytov v Bratislave je málo. Kým v porovnateľne veľkom Brne je nájomných 15 percent všetkých bytov (a priemer EÚ je okolo desať percent), v hlavnom meste Slovenska je to len jedno percento.
Význam nájomných bytov bude pritom v nasledujúcom období stúpať. Rast cien nehnuteľností a úrokov na hypotékach ešte viac sťažil prístup mladých rodín k bývaniu.
Bratislavský primátor Matúš Vallo označil nájomné byty za jednu z kľúčových tém už vo svojom prvom volebnom období. V roku 2019 odhalil plán na výstavbu 1200 nájomných bytov.

Dopracovať sa k nim chce troma spôsobmi. Okrem vlastných nových projektov a rekonštrukcií existujúcich objektov uvažoval o spolupráci so súkromným sektorom, teda s developermi.