BRUSEL. Eurokomisia môže nariadiť Googlu, aby predal časť svojho podnikania, ktoré sa týka digitálnej reklamy.
Predbežný názor Európskej komisie totiž je, že Google môže narúšať hospodársku súťaž a zneužívať svoje dominantného postavenie na trhu.
Eurokomisia by mohla tiež Google nariadiť, aby takéto podnikanie v Európe zastavil. Google so závermi úradu nesúhlasí.
Prípad trvá už dva roky
Európska komisia je výkonným orgánom Európskej únie a má rozsiahle právomoci. Okrem iného plní úlohu únijného protimonopolného úradu. Prípad Googlu začala vyšetrovať pred dvoma rokmi. Google patrí do skupiny Alphabet.
"Spoločnosť zhromažďuje užívateľské dáta, predáva reklamný priestor a pôsobí ako sprostredkovateľ pre online reklamu," uviedla eurokomisárka Margrethe Vestagerová, ktorá je zodpovedná za spravodlivú hospodársku súťaž.

Google je teda zastúpený takmer na všetkých úrovniach odvetvia adtech. "Obávame sa, že Google mohol využiť svoje postavenie na trhu na uprednostnenie vlastných sprostredkovateľských služieb," povedala Vestagerová.
"Predbežný názor komisie je teda taký, že iba povinný predaj časti služieb spoločnosti Google by vyriešil jej obavy z narušenia hospodárskej súťaže," uviedla EK.
Dominancia Google
Podľa výskumnej spoločnosti Insider Intelligence je Google najviac dominantnou digitálnou reklamnou platformou na svete s 28-percentným trhovým podielom na globálnych príjmoch z reklamy.
Príjmy z reklamy, ktoré zahŕňajú príjmy z jeho vyhľadávacích služieb, Gmailu, Google Play, Máp Google, reklamy na YouTube, Google Ad Manager, AdMob a AdSense, vlani dosiahli 224,5 miliardy USD. To predstavuje 79 percent jej celkových príjmov.
Google sa snažil prípad urovnať tri mesiace po tom, ako EK začala vyšetrovanie. Európske úrady ale neskôr frustrovalo jeho pomalé tempo a málo zásadných ústupkov, povedal agentúre Reuters zdroj oboznámený so záležitosťou.