S virtuálnou batériou máte elektrinu vo dne aj v noci, píšu dodávatelia energií na svojich webových stránkach. Túto doplnkovú službu k inštalácii fotovoltiky ponúkajú všetci traja najväčší regionálni hráči, teda Západoslovenská, Stredoslovenská aj Východoslovenská energetika, ako aj alternatívni dodávatelia elektriny ako Magna Energia či Greenlogy.
Mnohé domácnosti zláka už samotný názov. Môže byť predsa užitočné uskladniť niekde prebytočnú elektrinu, ktorú neskôr budú môcť využiť v prípade vyššej spotreby alebo výpadku elektriny.
Ako však virtuálna batéria vlastne funguje? Koľko stojí a kedy sa oplatí? Na čo si dať pozor predtým, než sa pre túto doplnkovú službu rozhodnete?

V článku sa dozviete aj:
- čo je virtuálna batéria,
- koľko táto služba stojí a komu sa oplatí,
- na čo si dať pozor.
Nie je batéria ako batéria
Virtuálna batéria nie je batériou v pravom zmysle slova. Ide o obchodnú službu dodávateľa, ktorá domácnosti umožňuje bezodplatne posielať do siete elektrinu z fotovoltiky, ktorú nie je schopná v čase výroby spotrebovať.
Túto elektrinu však dodávateľ nikde neuskladňuje, väčšinou ju okamžite spotrebuje iný zákazník. Prijatie elektriny zaznamená len účtovne.
Ak potom domácnosti, ktorá elektrinu do siete poslala, stúpne spotreba nad rámec výroby z fotovoltiky, dodávateľ jej odoslané prebytky vráti. Fyzicky však nejde o tú istú elektrinu a jej „vrátenie“ nie je zadarmo.