Poháre s dielami českého maliara Alfonza Muchu či rakúskeho majstra Gustava Klimta. Tričká s nápismi o láske k Bratislave a Slovensku. Záplava magnetiek a drevených verklíkov. Matriošky.
To všetko nájde turista v suvenírových obchodoch v Bratislave. Na „made in Slovakia“ či „hand made“ sa veľmi nedbá. Kupujúcich podľa obchodníkov zaujíma skôr cena a prenosnosť suvenírov v kufri než ich pôvod.
Neprekáža im, že nie sú vždy rýdzo slovenské. Ale zasa nie všetky suveníry sú vyrobené v Číne. Biznis je globálny, no dbá sa na miestne špecifiká.
Základom dobrého predaja je lokalita. Aj preto sú obchody najmä v centrách miest a na letiskách. Výnimkou nie je ani Bratislava. Najviac predajní je na Laurinskej a Michalskej ulici.
INDEX kontaktoval majiteľov viacerých suvenírových obchodov. Žiadny z nich o svojom podnikaní nechcel otvorene rozprávať, vyjadrili sa len pod zárukou anonymity. Argumentovali tým, že konkurencia je veľká a nechcú prezrádzať svoje know-how.
V článku sa dočítate:
- Kto stojí za predajňami suvenírov v Bratislave?
- Kde sa vyrábajú upomienkové predmety?
- Prečo sa ešte predávajú matriošky a šúpolienky?
- Prečo slovenskí remeselníci nedokážu urobiť magnetky ako Číňania?
- Kde sa dajú nakúpiť kvalitné suveníry vyrobené na Slovensku?
Rakúšania v slovenských suveníroch
Suveníry v Bratislave predávajú menšie i väčšie firmy, s jednou i viacerými predajňami. Niektorí menší hráči z tohto biznisu v poslednom čase vycúvali, neprežili covidové lockdowny, pre ktoré na Slovensko chodilo minimum zahraničných turistov.
Aj väčšie firmy skresali počty obchodov. Napríklad Danube Souvenir prevádzkuje v Bratislave tri predajne, pred covidom ich mal šesť. V rokoch 2020 a 2021 mu výrazne padli tržby a bol v státisícových stratách. Vlani sa prehupol do 180-tisícového zisku a tržby mu narástli na 1,3 milióna eur.

Majiteľmi firmy Danube Souvenir sú rakúske spoločnosti Sunday’s Handels a United Souvenirs. Prevádzkujú nadnárodnú sieť predajní, majú ich napríklad na viedenskom letisku, v Hamburgu či na Malorke.