BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a opätovne schválili novelu zákona o štátnej podpore nájomného bývania poslanca Miloša Svrčeka (Sme rodina).
Hlava štátu upozornila, že obsahom pôvodného návrhu bol jeden novelizačný bod, ale v rámci druhého čítania bol predložený a schválený pozmeňujúci návrh, ktorý zákon doplnil o 23 nesúvisiacich bodov.
Tieto zmeny sa týkali úpravy fungovania Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania.
Z povahy a obsahu týchto doplnených novelizačných bodov je zrejmé, že práve tieto sú vecne najzávažnejšie, upozornila prezidentka. Nesúhlasila s tým a odporučila preto neprijať zákon ako celok.

Novelou sa zo zákona vypustí ustanovenie, podľa ktorého vláda nariadením raz ročne k 1. marcu zvýši nájomné o mieru inflácie dosiahnutú v predchádzajúcom kalendárnom roku potvrdenú Štatistickým úradom (ŠÚ) SR. Zvyšovanie zmluvnej výšky nájmu sa upraví iným spôsobom.
Maximálna výška nájomného sa zvýši automaticky raz ročne k 1. marcu o mieru inflácie za predchádzajúci kalendárny rok. Zvýšené nájomné zverejní Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania na svojom webovom sídle.
Prenajímateľ môže zvýšiť nájomné dohodnuté v zmluve raz ročne o túto mieru inflácie.
Novela zároveň umožní vytvárať medzi spoločnosťou investičného partnera a spoločnosťou prenajímateľa aj iné úrovne spoločností ako doteraz. Investičný partner nemusí mať pri prenajímateľovi 100-percentný podiel.
Umožní sa tiež vstup subjektov rozpočtu verejnej správy do spoločnosti prenajímateľa, môžu tak participovať na projektoch štátom podporovaného nájomného bývania.
Právna norma vytvára predpoklady na zaradenie aj iných priestorov ako bytov do štátom podporovaného nájomného bývania. Zároveň sa umožní prevod vlastníckeho práva k nebytovým priestorom na tretie strany, a to vzhľadom na prevádzkovú a finančnú záťaž spojenú s užívaním týchto priestorov prenajímateľom v rámci štátom podporovaného nájomného bývania.
Novela bude účinná od 25. júna tohto roka.
Parlament rokoval
- Parlament neposunul do druhého čítania návrh zdaniť vstupné alebo poplatok vyberaný od návštevníkov zábavných, kultúrnych, športových, rekreačných a obdobných podujatí. Návrh novely zákona o miestnych daniach predložili do parlamentu nezaradené poslankyne Anna Mierna a Martina Brisudová. Týmto krokom chceli zabezpečiť nový príjem do rozpočtu obcí a miest.
- Štátny register turistických trás, ako nový informačný systém verejnej správy, od začiatku budúceho roka nevznikne. Podľa návrhu mali byť všetky relevantné údaje o turistických trasách zverejnené na jednom mieste a zároveň prístupné verejnosti, návrh zákona predložili poslanci za SaS, OĽaNO a jeden nezaradený.
- Úprava požiadaviek na bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov, stanovenie povinností firiem pri výrobe, dovoze, distribúcii a predaji výrobkov. Aj tieto oblasti upravuje nový zákon o všeobecnej bezpečnosti výrobkov.
- Nový zákon o ochrane spotrebiteľa zjednocuje a modernizuje súčasnú spotrebiteľskú legislatívu a zosúlaďuje ju s právnymi predpismi Európskej únie. Platiť bude od 1. augusta tohto roka.
- Niektoré procesy v Envirofonde sa zefektívnia a urýchlia. V rámci mimoriadnych environmentálnych situácií bude možné financovať kalamitný výskyt hmyzu a zosuvy pôdy.
- Novela zákona o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií ide do druhého čítania. O návrhu rokujú poslanci v zrýchlenom režime. Novela reaguje na žalobu Európskej komisie proti SR z 20. decembra 2022.
- Poslanci vzali na vedomie informáciu ministra vnútra Ivana Šimka o stave ochrany štátnych hraníc, počte nelegálnych imigrantov, spôsobe ich kontroly a identifikácie a opatreniach na predchádzanie nelegálnej imigrácie.
- Kultúrna, obsahová a informačná pluralita médií nebude súčasťou slobody prejavu a práva na informácie. Súčasťou ústavy tak nebude ani ustanovenie týkajúce sa financovania verejnoprávneho vysielateľa. Predkladateľ Vetrák chcel úpravou špecifikovať ústavnoprávny rámec existencie a financovania médií verejnej služby, predovšetkým Rozhlasu a televízie Slovenska.
- Poslanci neposunuli do druhého čítania novelu zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia. Rokovať o nej mali v skrátenom legislatívnom konaní.
- Poslanci nebudú rokovať o novele zákona o ochrane prírody v skrátenom legislatívnom konaní. Návrh na zrýchlený režim v utorok odmietli. Rokovať by tak mali o návrhu v štandardnom legislatívnom procese.
- Poslanci prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a opätovne schválili novelizáciu viacerých zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Odmietli pritom pripomienky hlavy štátu.
- Od augusta tohto roka sa zlepší dostupnosť záchrannej zdravotnej služby (ZZS) na Slovensku a zefektívni jej fungovanie. Dosiahne sa to zavedením typu posádky „RV", teda ambulancie rýchlej lekárskej pomoci v stretávacom režime, či úpravou pravidiel zmeny sídla stanice ZZS.
- Poslanci zvolili Jozefa Korčeka za predsedu Dozornej rady Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Okrem toho zvolili aj Luciu Petričko a Ivetu Griačovú za členky dozornej rady.
- Obce s viac ako 500 obyvateľmi musia do konca budúceho roka zabezpečiť na verejne prístupnom mieste automatický externý defibrilátor (AED). Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu poslanca za hnutie OĽaNO Mareka Krajčího k novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý schválil parlament.
- Agrodotácie a štátne pomoci v tejto oblasti budú mať nový právny základ. Vyplýva to z nového zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti ministerstva pôdohospodárstva, ktorý definitívne schválil parlament.
- Slovensko bude monitorovať bankové transakcie, ktoré sa vykonávajú prostredníctvom jedného alebo viacerých identifikovaných účtov. Národná rada odobrila odvolanie výhrady k článku 7 Dohovoru Rady Európy o praní špinavých peňazí, vyhľadávaní, zaistení a konfiškácii ziskov z trestnej činnosti a o financovaní terorizmu.
- Národná rada uznala hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 - 1933 za genocídu ukrajinského ľudu. V utorok popoludní poslanci odsúhlasili uznesenie. Píše sa v ňom, že hladomor bol spáchaný s úmyslom zničiť skupinu ľudí úmyselným nastolením životných podmienok, ktoré mali viesť k ich fyzickému zničeniu.
- Upresnenie úkonov voči Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb či spresnenie procesných úkonov tohto úradu pri výkone dohľadu. Aj tieto zmeny prináša novela zákona o elektronických komunikáciách, ktorú Národná rada definitívne schválila.
- Vládna novela zákona o elektronických komunikáciách od septembra tohto roka spresní niektoré výkladovo sporné časti zákona. Ide napríklad o spresnenie úkonov voči Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb alebo upresnenie jeho procesných úkonov pri výkone dohľadu.