Hudobná tvorba pre deti nie je pre bežné publikum obzvlášť zaujímavá. V priebehu uplynulej pol druha dekády sa však popri hip-hope stala jedným z najväčších trhov v slovenskom hudobnom priemysle.
Hlavným zdrojom príjmov hŕstky interpretov, ktorí ovládajú túto scénu, sú koncerty, často organizované aj rok dopredu. Okrajovo dokáže ich tržby zlepšiť sponzoring firiem, milióny vzhliadnutí na youtube, predaje cédečiek a dévedéčok či reklamných predmetov, ako sú tričká a hračky.
Priekopníkom tohto žánru bol spevák Peter Nagy. Od polovice 80. rokov sa podieľal na produkcii detských albumov. Vytvoril ich šesť (napríklad Hrajme sa na Petra a Peter Nagy a deti) a dal v nich priestor aj talentom ako Michaela Pašteková a Martin Madej.
Jeho projekty sa skončili v roku 1999 a istý čas trvalo, kým sa na trh objavili jeho nasledovníci. INDEX sa pozrel na najväčších hráčov v brandži produkcie hudby pre deti.
Spievankovo: Prekonali aj Rytmusa
Prvým projektom, ktorý rozvíril hladiny tohto segmentu hudobného trhu, bolo Spievankovo s rozprávkovými postavičkami Spievankou a Zahrajkom. V roku 2002 ho založili speváci Richard Čanaky a Mária Podhradská spolu s jej manželom a manažérom Miroslavom Čačíkom.

Podnetom pre vznik Spievankova vraj bolo, že Richardovej manželke sa učiteľky zo škôlky sťažovali, že pre deti nemajú vhodné piesne. Speváci sa obrátili na známeho v kresťanskom vydavateľstve Lux a vydali svoje prvé detské cédečko v náklade päťsto nosičov, ktoré sa rýchlo rozpredalo.