BRATISLAVA. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť hodnotí aktuálnu prognózu Ministerstva financií celkovo ako realistickú a z nej vyplývajúce prognózy príjmov aj výdavkov tiež ako realistické.
Uviedla to v reakcii na predikciu, ktorú rezort financií zverejnil vo štvrtok.
Návrat k nižšiemu tempu
Aktuálna prognóza ministerstva očakáva, že po nízkom raste v tomto roku bude výkonnosť ekonomiky rásť pomerne pomaly aj v tom budúcom, čo je podľa Rady realistické v súvislosti s odznením dopytu súvisiaceho so starým programovým obdobím eurofondov.
V roku 2025 rast vrcholí vďaka oživeniu väčšiny zložiek dopytu pri výrazne zredukovanej inflácii. V ďalších rokoch predpokladá návrat k nižším tempám rastu ekonomiky.

"Očakávaný profil oživenia je podobný prognóze Rady, aj keď rozloženie rastu v čase predpokladáme rovnomernejšie, kým predložená prognóza koncentruje výraznú časť rastu iba do roku 2025. Tlmiaci efekt na prognózu oboch inštitúcii má očakávaná konsolidácia verejných financií v zmysle platných výdavkových limitov," priblížila rozpočtová rada.
Rozdiely sa kompenzujú
Odhad rastu HDP na konci horizontu prognózy vníma ako mierne konzervatívny. V tom čase totiž bude pozitívne pôsobiť ukončovanie čerpania zdrojov z plánu obnovy, ako aj realizácia investícii v automobilovom priemysle, avizovala Rada.
"Predpokladáme, že rast priemernej mzdy bude celkovo v horizonte prognózy mierne silnejší oproti ministerstvo. Dôvodom je najmä napätie na trhu práce v podobe postupne klesajúcej nezamestnanosti smerom k päť percent, oneskorené efekty inflácie na rast miezd a silnejší očakávaný nárast vo verejnom sektore," konštatovala rozpočtová rada. Naopak, očakáva mierne nižšiu infláciu ku koncu predikcie z dôvodu poklesu cien globálnych komodít.
Uvedené rozdiely medzi prognózami Rady a ministerstvo sa z hľadiska vývoja rozpočtu do veľkej miery kompenzujú.
"Na základe rozdielov v prognózovaných makroekonomických základniach pre hlavné výdavky a príjmy rozpočtu odhadujeme mierne nižší deficit verejnej správy o veľkosti 0,1 až 0,2 percenta HDP pre väčšinu rokov prognózovaného horizontu, čo súvisí najmä s vyšším celkovým rastom miezd v prognóze RRZ," dodala vo svojom hodnotení fiškálna rada.