Predpoklad, že solidárna daň pre firmy z odvetvia energetických komodít prinesie štátu za minulý rok približne 400 miliónov eur, sa ukázal ako príliš nízky.
Bratislavská rafinéria Slovnaft podľa zverejnenej účtovnej závierky zaznamenala vlani rekordný zisk pred zdanením a zaplatila okrem solidárnej dane aj klasickú daň z príjmov v celkovej výške, ktorá nemá obdobu v histórii firmy, ale ani celého Slovenska.
Rafinéria, ktorú vlastní maďarská skupina MOL, už pri schválení dane v parlamente avizovala, že na Slovensko za ňu podá žalobu a na tomto odhodlaní sa nič nemení.
„Akcionár nás informoval, že robí všetky právne kroky, aby túto nespravodlivosť napravil. Považuje solidárnu daň za neprimeranú a nezákonnú,“ tvrdí hovorca Slovnaftu Anton Molnár s tým, že žiadna z okolitých krajín k takému radikálnemu zdaneniu nepristúpila.

Rekordná daň
Niekoľko mesiacov po tom, ako Rusko rozpútalo vojnu na Ukrajine, zaviedla Európska únia embargo na dovoz ruskej ropy. Slovensko z neho vyrokovalo výnimku - pre Slovnaft.
Bratislavská fabrika tak vlani nakupovala ruskú ropu Urals v priemere o 25 dolárov lacnejšie, než bola cena ropy Brent, od ktorej sa odvíjajú ceny ropných výrobkov, teda benzínu, nafty, plastov a vykurovacích olejov.