BRATISLAVA. Vláda nedisponuje finančnými zdrojmi, aby samosprávam vedela poskytnúť kompenzácie za vysoké ceny energií.
Uviedol to na brífingu na Úrade vlády dočasne poverený premiér Ľudovít Ódor v súvislosti s minulotýždňovým rokovaním so Združením miest a obcí Slovenska.
Bude ďalšie stretnutie
"Nedisponujeme teraz nejakými dodatočnými zdrojmi, aby sme vedeli uspokojovať všetky potreby samospráv. To, čo sme im vedeli sľúbiť je, že skúsime porozmýšľať, ako odpustiť tzv. covidové pôžičky pre samosprávy, ktoré sú na úrovni cez 150 miliónov eur. Pre nás to teda nepredstavuje nejaký priamy hotovostný výdavok v rozpočte. Z tohto pohľadu ponúkame túto možnosť," priblížil predseda vlády.
"Stretneme sa o dva týždne, kde budeme finalizovať, v čom sa vieme dohodnúť a v čom nie. Nie sme však v situácii v súčasnosti, aby sme vedeli nejako veľmi štedro kompenzovať. Aj samosprávy chápu túto situáciu, my chápeme ich situáciu. Problémom je, že tých peňazí v rozpočte nie je veľmi veľa, aj vzhľadom na zmeny, ktoré prebehli v parlamente," spresnil.
Upozornil, že parlamentom schválené zmeny rôznych zákonov spôsobili výpadok rozpočtových príjmov.
"Dostali sme z parlamentu ´darček´ cez 650 miliónov eur na tento rok, kde nie je krytie v rozpočte," dodal Ódor.
Premiér nevylúčil personálne zmeny vo VšZP
Premiér tiež nevylúčil personálne zmeny vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ak nebudú účinné prebiehajúce ozdravné opatrenia.
"Prebiehajú tam nejaké ozdravné opatrenia. Keď nebudú účinné vo veľmi krátkom čase, tak pravdepodobne pristúpime aj k výrazným personálnym zmenám a osoby a obsadenia budú zmenené, aby zlé hospodárenie, ktoré momentálne vidíme, neohrozovalo do budúcnosti zdravotnú starostlivosť," skonštatoval.
Okrem situácie v štátnej VšZP je podľa jeho slov v štádiu riešenia aj situácia s výpoveďami stoviek pediatrov z ambulantných pohotovostných služieb. "Rieši to minister zdravotníctva. Ja som informovaný. Je pre mňa kľúčové, aby bola zabezpečená plnohodnotná zdravotná starostlivosť," dodal.
Ministerstvo zdravotníctva už minulý týždeň rozhodlo, ako sa má riešiť situácia v súvislosti so zlým hospodárením vo VšZP. Avizovalo, že o podrobnostiach chce informovať po pondelkovom rokovaní dozornej rady poisťovne.
Strata VšZP predstavovala ku koncu marca 50,2 milióna eur, vlani skončila v strate 153,8 milióna eur.
Minister zdravotníctva Michal Palkovič preto v máji požiadal jej dozornú radu, aby predložila návrh opatrení na zvrátenie rastu dlhu. Očakával, že opatrenia budú spĺňať parametre, ktoré v minulosti musel spĺňať ozdravný krízový plán.