BRATISLAVA. Sumy pomoci v hmotnej núdzi sa budú najbližšie valorizovať už tento rok v októbri, nie až v januári budúceho roka. Upraví sa tiež nastavenie a výška príspevku na bývanie.
Vyplýva to z novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi skupiny poslancov hnutia Sme rodina, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.
Viac peňazí pre viac domácností
"Predmetné opatrenia môžu v aktuálnej situácii čiastočne zmierniť nepriaznivé následky inflácie na najodkázanejšie skupiny obyvateľov," vysvetlili predkladatelia.
V novele rozčlenili príspevok na bývanie na viac úrovní a zároveň zvýšili jeho sumu, čím sa zvýši disponibilný príjem domácností, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi. Zároveň sa zvýši počet týchto domácností.
Dočasne sa tiež upraví valorizačný mechanizmus pomoci v hmotnej núdzi. Predmetné sumy a koeficienty sa budú valorizovať už od 1. októbra 2023, nie až od 1. januára 2024.
"Cieľom návrhu je pokrytie zvýšených výdavkov na bývanie, energie, stravu, základného vybavenia a potrieb pre dieťa z dôvodu zvýšenej miery inflácie, ktorú spôsobili ekonomické dôsledky pandémie ochorenia Covid-19 a taktiež vojnový konflikt na Ukrajine," priblížili predkladatelia.
V nadväznosti na zvýšenie súm pomoci v hmotnej núdzi a v záujme zachovania účelu inštitútu minimálneho dôchodku sa opätovne nastavili jeho hodnoty, ktoré sú odvodené od sumy životného minima.
Na základe doteraz dostupných údajov predkladatelia predpokladajú, že suma životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu od 1. júla bude 264,20 eura a suma pomoci v hmotnej núdzi pre jednotlivca, ktorý má nárok na dávku v hmotnej núdzi, ochranný príspevok a príspevok na bývanie sa od 1. októbra zvýši na 262,30 eura.
"Z uvedeného dôvodu sa navrhuje zvýšiť aj základná suma minimálneho dôchodku z doterajších 136 percent na 145 percent sumy životného minima a stanoviť aj niektoré zvyšovacie percentá za ďalšie získané (kvalifikované) roky dôchodkového poistenia, ktoré slúžia na posilnenie zásady zásluhovosti," priblížili predkladatelia
. Toto zvýšenie je nastavené tak, aby poberateľ minimálneho dôchodku po zvýšení súm pomoci v hmotnej núdzi nebol odkázaný na túto pomoc.
Poslanci schválili k novele aj dva pozmeňujúce návrhy. Na základe návrhu Milana Krajniaka (Sme rodina) bude príspevok za prácu v obecnej polícii určený z vymeriavacieho základu na platenie poistného na tento príspevok, a to ako 60 % jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov za stanovené obdobie. Celé konanie o nároku na príspevok bude v kompetencii Sociálnej poisťovne.
Pozmeňujúci návrh Jany Žitňanskej (nezaradená) precizuje zákon o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch. Prechodným ustanovením sa zabezpečí rovnaké postavenie fyzických osôb, ktoré boli znevýhodnené už v čase nástupu do zamestnania v integračnom podniku a osôb, ktoré sa stali znevýhodnené až počas zamestnania v integračnom podniku.
Novela o elektronických komunikáciách
Upresnenie úkonov voči Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb či spresnenie procesných úkonov tohto úradu pri výkone dohľadu. Aj tieto zmeny prináša novela zákona o elektronických komunikáciách, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.
"Predkladaný návrh obsahuje spresnenia niektorých výkladovo sporných častí zákona, ako aj úpravy legislatívno-technickej povahy," priblížilo ministerstvo dopravy v dôvodovej správe.
Zmeny vyplynuli z aplikačnej praxe zákona, ktorým sa do slovenského právneho poriadku od februára minulého roka preniesol Európsky kódex elektronických komunikácií.
Novela mení aj definíciu spotrebiteľa s nízkymi príjmami na účely dostupnosti univerzálnej služby.
"Účelové naviazanie spotrebiteľa s nízkym príjmom na spotrebiteľa majúceho nárok na pomoc v hmotnej núdzi zabezpečí jeho transparentné priradenie práve k typu spotrebiteľa, ktorý má byť v zmysle kódexu objektom zabezpečenia garancie cenovej dostupnosti univerzálnej služby," vysvetlil predkladateľ.
Právna norma tiež reaguje na zavedenie nových skúšok osobitnej odbornej spôsobilosti na obsluhu vybraných rádiových zariadení. Potrebné je zaviesť nové druhy poplatkov za takéto administratívne úkony, a to prostredníctvom novelizácie zákona o správnych poplatkoch.
Novela bude účinná od 1. septembra tohto roka.
Ďalšie zákony
Úprava požiadaviek na bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov, stanovenie povinností firiem pri výrobe, dovoze, distribúcii a predaji výrobkov. Aj tieto oblasti upravuje nový zákon o všeobecnej bezpečnosti výrobkov, ktorý podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Nová legislatíva rieši aj určenie právomocí orgánov dohľadu v oblasti kontroly výrobkov na trhu, ako aj výmenu informácií o nebezpečných výrobkoch medzi Európskou komisiou a Slovenskou republikou.
Údaje do obchodného registra budú môcť po novom zapisovať aj notári. Vyplýva to z novely zákona o obchodnom registri z dielne rezortu spravodlivosti, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Novela ruší povinnosť zadávať údaje o doklade totožnosti slovenských občanov do obchodného registra a do registra mimovládnych organizácií.