BRATISLAVA. Pohľad cez hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa slovenskú ekonomiku radí v rámci EÚ k tým menej produktívnym.
Dynamika výkonu po období slušného rastu, ktorý nasledoval po vstupe Slovenska do EÚ v roku 2004, sa u nás začala postupne spomaľovať. Zdá sa, že náš model malej a otvorenej ekonomiky naráža na svoje limity.
Desať percent za Českom
Slovenská ekonomika podľa prepočtov Slovenskej sporiteľne dosahuje v súčasnosti asi 81 percent výkonnosti európskeho bloku, čo je približne o desať percentuálnych bodov menej ako Česká republika.

Dobiehanie akcelerovalo vďaka reformnému nastaveniu na prelome milénia, vstupu do Európskej únie a eurozóny, ale aj bohatému prílevu zahraničných investícií.
Dialo sa tak jednak v dôsledku mzdovej výhody slovenských zamestnancov oproti rozvinutejšiemu západu, ale aj vďaka širšiemu otvoreniu sa našej ekonomiky zahraničnému kapitálu, keď západné spoločnosti expandovali na nové trhy postkomunistického sveta.
Musíme sa udržať v pelotóne
Kľúčovým prvkom úspechu Slovenska je podľa analýzy sporiteľne naše zapojenie sa do medzinárodného obchodu.
Z krajín V4 na podobnej úrovni konvergujú Maďarsko a Poľsko. Ich trajektória konvergencie je momentálne podľa analytikov rastová, zatiaľ čo naša stagnuje, resp. klesá.
„Impulz pre konvergenciu z reformných rokov sa tak postupne stráca, čo sa odráža aj na dobiehaní úrovne európskeho bloku,“ uvádza sa v analýze.
Problémom podľa analytikov nie je to, že by sme nebohatli alebo sa nemali lepšie. Ide skôr o to, že okolité krajiny bohatnú rýchlejšie a pocit našej relatívnej prosperity sa znižuje.
„Musíme sa udržať v pelotóne, pretože v skupine sa napreduje vždy lepšie,“ informuje sporiteľňa.