FRANKFURT. Európska centrálna banka sa rozhodla zapojiť do návrhu nových eurobankoviek všetkých obyvateľov eurozóny.
Až do konca augusta sa tak môžu Európania na internetových stránkach banky vyjadrovať k námetom budúcej série eurobankoviek.
Bude to prvá rozsiahla modernizácia bankoviek eurozóny od ich zavedenia pred viac ako dvadsiatimi rokmi.
"Existuje silné puto medzi našou jednotnou menou a našou spoločnou európskou identitou," uviedla prezidentka banky Christine Lagardeová. "Chceme, aby sa Európania s návrhom eurobankoviek stotožnili. Preto sa budú aktívne podieľať na výbere nového motívu. "
Bankovky by mali mať aj dlhšiu životnosť
Na výber je sedem rôznych motívov:
- vtáky: slobodné, odolné a inšpiratívne;
- európska kultúra;
- európske hodnoty odrážajúce sa v prírode;
- budúcnosť je vaša;
- ruky: spoločne budujeme Európu;
- naša Európa a my; rieky: vody života v Európe.
Banka začala proces zmeny dizajnu bankoviek v decembri 2021. Centrálne banky pravidelne vyvíjajú nové série bankoviek, aby sťažili ich falšovanie.

Okrem toho chcú tiež znížiť vplyv na životné prostredie. Bankovky by tak napríklad mali mať dlhšiu životnosť.
Mosty, ktoré neexistujú
Kým však ľudia budú nové bankovky držať v ruke, uplynie niekoľko rokov. Rada guvernérov chce tému pre novú generáciu bankoviek vybrať do budúceho roka, potom sa uskutoční súťaž o návrh. Následne budú občania opätovne požiadaní o vyjadrenie svojho názoru.
Rozhodnutie o budúcom vzore, termíne výroby a vydaní nových bankoviek prijme centrálna banka pravdepodobne v roku 2026. Skúsenosti ukazujú, že potom bude trvať dva až tri roky, kým sa nové bankovky dostanú do obehu.

Motívy na súčasných eurobankovkách sú pomerne triezve. Vyhýbajú sa konkrétnym národným symbolom či pamätihodnostiam. Na prednej strane ich tvoria okná a portály v rôznych architektonických slohoch a na zadnej strane mosty, ktoré v skutočnosti neexistujú.
Okná a portály symbolizujú ducha európskej otvorenosti a spolupráce, mosty komunikácie medzi európskymi národmi a medzi Európou a ostatnými svetadielmi.
Prvé eurobankovky boli vydané 1. januára 2002. Od mája 2019 je druhá generácia eurobankoviek doplnená o nové ochranné prvky.