Cestovanie nočným vlakom napríklad z Bratislavy do Košíc nie je vždy príjemný zážitok. V kupé sú traja až šiesti ľudia, na pohlavie sa zvyčajne nehľadí. Vozne väčšinou nie sú klimatizované, na horných ležadlách je v lete poriadne teplo.
Okrem chrápania spolucestujúcich a tlmeného hukotu koľajníc počujete aj hlásenie staníc. Uličky sú úzke a ak nie ste v prvej triede, posteľnú bielizeň si musíte obliecť sami.
Tento obraz chcú železničiari zmeniť. Štátny dopravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) plánuje nákup 18 lôžkových vozňov na úver. Nebudú nové, ale skôr ojazdené a mali byť stáť 37,5 milióna eur (nové by vyšli na 75,6 milióna eur).
Plán ZSSK kritizujú analytici Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) pri ministerstve financií. Podľa nich mu chýba jasný biznisový model, ktorý by preukázal financovanie a návratnosť.

V článku sa dozviete:
- Prečo chcú železničiari kúpiť nové spacie vozne?
- Na ktorých trasách by mali pribudnúť?
- Prečo kvalitnejšie vozne neodporúčajú ekonómovia?
- Prečo by mali zdražieť lôžka trojnásobne?
Radšej rušne ako lôžka
V štúdii uskutočniteľnosti ZSSK sa píše, že vnútroštátne nočné spoje takmer výlučne zabezpečujú 40-ročné neklimatizované vozne. Klimatizáciu má len desať zo 44 vagónov.
„V prípade neobstarania lôžkových vozňov nebude možné zachovať, nie to ešte zlepšovať a rozširovať súčasnú ponuku, ktorú vo verejnom záujme objednalo ministerstvo dopravy,“ tvrdí hovorca ZSSK Tomáš Kováč.