ŠTRASBURG. Poslanci Európskeho parlamentu v utorok schválili nové predpisy, ktoré majú zabezpečiť viac alternatívnych čerpacích staníc pre autá a nákladné vozidlá, jednoduché a ľahké nabíjanie a čistejšie lodné palivá. Europarlament o tom informoval prostredníctvom tlačovej správy.
Nové právne predpisy sú súčasťou balíka Fit for 55 v roku 2030, čo je únijný plán na zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030 aspoň o 55 percent v porovnaní s úrovňami z roku 1990 a dekarbonizáciu dopravy.
Poslanci schválili, že do roku 2026 budú musieť byť pre osobné vozidlá každých 60 kilometrov nabíjacie stanice s výkonom minimálne 400 kW, pričom výkon siete sa do roku 2028 zvýši na 600 kW.

Pre nákladné vozidlá a autobusy budú musieť byť k dispozícii nabíjacie stanice každých 120 kilometrov. Tieto stanice by mali byť do roku 2028 nainštalované na polovici hlavných ciest EÚ a v závislosti od cesty by mali mať výkon 1 400 až 2 800 kW.
Členské štáty musia zabezpečiť, aby do roku 2031 boli vodíkové čerpacie stanice pozdĺž hlavnej siete rozmiestnené aspoň každých 200 kilometrov.
Poslanci sa postarali o to, aby Komisia do roku 2027 vytvorila databázu EÚ s údajmi o alternatívnych palivách, ktorá bude spotrebiteľom poskytovať informácie o dostupnosti, čakacích lehotách alebo cenách na jednotlivých čerpacích staniciach.
Zákonodarcovia prijali tiež nové pravidlá o čistejších lodných palivách. Počas rokovaní s Radou sa im podarilo dosiahnuť, že lode budú musieť postupne znižovať emisie skleníkových plynov (GHG) tým, že obmedzia ich množstvo v energií, ktoré využívajú, a to o 2 percentá od roku 2025 a postupne až o 80 percent od roku 2050 v porovnaní s úrovňami z roku 2020.
Z rokovania europarlamentu
- Europoslanci schválili návrh smernice, podľa ktorej budú novinári, mediálne organizácie, ochrancovia ľudských práv, aktivisti, výskumníci a umelci v EÚ chránení pred strategickými žalobami proti verejnej účasti zameranými na ich zastrašenie či potrestanie. Poslanci schválili svoju rokovaciu pozíciu k novým pravidlám na ochranu osôb, ktoré sa angažujú v záležitostiach verejného záujmu, ako sú základné práva, činnosť verejných činiteľov alebo obvinenia z korupcie. Za bolo 498 poslancov, proti bolo 33 a 105 sa zdržalo hlasovania.
Európsky parlament prijal plány na zabezpečenie dodávok čipov do Európskej únie posilnením výroby a inovácií a zavedením núdzových opatrení pre prípady nedostatku čipov. Prospech zo zvýšenej podpory, najmä v oblasti navrhovania čipov, s cieľom podporiť inovácie, by mali mať aj malé a stredné podniky.
Európsky parlament prijal svoju pozíciu na rokovania s Radou Európskej únie o pravidlách na zníženie znečistenia a riadenie veľkých agropriemyselných zariadení v rámci ekologického prechodu. Pozíciu k smernici o priemyselných emisiách (IED) a smernici o skládkach odpadu prijali europoslanci 396 hlasmi za, pričom 102 bolo proti a 131 sa zdržalo hlasovania.
Poslanci Európskeho parlamentu schválili plány, ktoré už boli dohodnuté s Radou a ktorými sa stanovujú nové ciele v oblasti úspor energií do roku 2030 ako súčasť Európskej zelenej dohody. V zákone sa stanovia ciele v oblasti úspor energií v primárnej aj konečnej spotrebe energií v Európskej únii.
Európsky parlament vyjadril obavy z nedávnej reformy volieb v Poľsku a dôrazne kritizoval tamojšiu štátnu komisiu na preskúmanie ruského zasahovania. Zákonodarcovia v prijatom uznesení hodnotiacom najnovší vývoj v krajine poukazujú na ďalšie zhoršenie stavu európskych hodnôt.