PARÍŽ. Medzinárodná agentúra pre energiu zhoršila vyhliadky tohtoročného dopytu po rope, prvýkrát v tomto roku. Dôvodom sú makroekonomické tlaky vrátane zvyšujúcich sa úrokových sadzieb. Napriek tomu aj zhoršená prognóza predstavuje rekordnú úroveň dopytu.
Agentúra v najnovšej prognóze uviedla, že svetový dopyt po rope vzrastie tento rok o 2,2 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). V predchádzajúcom odhade z minulého mesiaca počítala organizácia s rastom tohtoročného dopytu o 2,4 milióna barelov/deň. To je prvé zhoršenie prognózy rastu dopytu v tomto roku.

Aj napriek tomu však celkový dopyt by mal v roku 2023 dosiahnuť rekordnú úroveň, a to 102,1 milióna barelov denne.
Hlavný podiel na raste dopytu po rope v tomto roku, až 70 %, bude mať Čína, napriek tomu, že ekonomika nerastie tak, ako si vláda predstavovala. "Dopyt Číny po rope je stále obrovský, napriek rastu nezamestnanosti, opätovnému napätiu na trhu realít a celkovému poklesu podnikateľskej a spotrebiteľskej nálady," uviedla agentúra v pravidelnej mesačnej správe o vývoji ropných trhov.
Zároveň však varovala, že "v dôsledku zložitého ekonomického prostredia sa svetový dopyt po rope začína dostávať pod tlak, v neposlednom rade pre prudké sprísňovanie menovej politiky v poslednom roku vo viacerých priemyselne rozvinutých ekonomikách".