BRATISLAVA. Medziročná inflácia sa v júni 2023 znížila na 10,8 percenta, čo bola úroveň naposledy v marci 2022. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v júni medzimesačne vzrástli o 0,2 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad.
Najväčší vplyv na celkovú infláciu mali ceny potravín s nealko nápojmi. Tie nepretržite rastú už tretí rok a v júni medziročne stúpli o 19 percent, čo sú hodnoty spred roka.
Vyššie boli ceny chleba a obilnín o 20 percent, mlieka, syrov a vajec o 21,6 percent a tiež zeleniny o 25 percent aj cukru a cukroviniek o 28,5 percent. Nealkoholické nápoje sa zvýšili o 17,7 percent.

Ceny rástli v deviatich z 12 odborov
Medzimesačne rástli ceny v deviatich z 12 sledovaných odborov (výdavkových skupín) domácností. Najvýraznejší vplyv na celkový výsledok mal rast v odbore doprava, v ktorom opätovne vzrástlo prevádzkovanie prostriedkov osobnej dopravy o 1,3 percenta, z toho najviac rástli ceny pohonných látok o 1,6 percenta.
Index spotrebiteľských cien sa v júni 2023 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 10,7 percent, za nízkopríjmové domácnosti o 11,6 percent a za domácnosti dôchodcov o 11,4 percent.
V súhrne za prvý polrok roka 2023 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 13,6 percent (za domácnosti zamestnancov o 13,5 percent, za nízkopríjmové domácnosti a za domácnosti dôchodcov zhodne o 14,5 percent).
Inflácia má vrchol za sebou
Spomaľovanie medziročnej inflácie by malo pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Uviedol to analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. V júli ho podľa neho zvýraznia aj zrušené koncesionárske poplatky.
"Inflácia má svoj vrchol už za sebou a v zvoľňovaní dynamiky medziročného rastu bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Už v júli by sa pritom mohla dostať do jednociferných úrovní, keď jej spomaľovanie zvýraznia aj zrušené koncesionárske poplatky. Tie by z celkovej inflácie mali ubrať až tri desatiny. Zmierňovanie (medziročnej) inflácie bude i naďalej podporovať aj silný bázický efekt, inými slovami vysoká porovnávacia základňa z minulého roka," spresnil.
"V priemere by podľa našich prepočtov mala inflácia tento rok dosiahnuť 11,1 percent a v závere roka by sa mohla pohybovať na úrovni okolo 7 percent. Budúci rok by sa potom mala hýbať na úrovni okolo 4 až 5 percent," myslí si analytik.
Dodal, že aj jún potvrdzoval zmiernenie tlaku na zdražovanie potravín. Ceny potravín ostali v priemere v júni nezmenené a dynamika ich medziročného rastu sa tak zmiernila z 21,9 na 19 percent.
"Napriek tomu ostávali ceny potravín hlavným zdrojom inflácie, keď celkovú medziročnú infláciu v júni zvyšovali až o 4,2 percentuálneho bodu, teda boli zodpovedné za takmer 40 percent medziročnej inflácie," dodal Koršňák.
"Očakávame, že aj v druhom polroku 2023 budeme svedkami ďalšieho spomaľovania tempa zdražovania v krajine. Počas letných mesiacov by sme sa mohli 'prehupnúť' cez hranicu 10 percent a následne dosahovať jednociferné úrovne. Priemernú hodnotu inflácie za celý rok 2023 odhadujeme momentálne mierne nad úrovňou 10 až 11 percent. Na nízke úrovne inflácie, napríklad okolo 2 percent, teda okolo inflačného cieľa eurozóny, tak môžeme v tomto roku určite zabudnúť," doplnila analytička WOOD & Company Eva Sadovská.