SME

Hľadali šiestich, našli jedného. U Lipšica majú problém

Výberká komplikuje spor so Žilinkom aj neistá budúcnosť ÚŠP.

Daniel Lipšic.Daniel Lipšic. (Zdroj: Marko Erd/SME)

Úrad špeciálnej prokuratúry hľadal v júni šiestich prokurátorov, našiel iba jedného. Na prokuratúre, ktorej šéfuje Daniel Lipšic, chýbajú posily už dlhšie. Úrad pritom dohliada na vyšetrovanie najvážnejších trestných činov, korupčných, ekonomických aj násilných, a pre prokurátorov by mal byť vrcholom kariéry. Dôvodov, prečo sa mu nedarí zohnať ľudí, je zrejme viacero.

Neistota po voľbách

Viac zistení Nadácie Zastavme korupciu nájdete po kliknutí na logo.Viac zistení Nadácie Zastavme korupciu nájdete po kliknutí na logo.

Do posledného výberového konania na šesť voľných miest sa pôvodne prihlásili traja kandidáti, jeden sa však na vypočutie vôbec nedostavil. Z dvoch zvyšných – advokáta Andreja Balážika a Norberta Ondruška z trnavskej okresnej prokuratúry – uspel len prokurátor.

SkryťVypnúť reklamu

„Jedným z dôvodov nízkeho záujmu o výkon funkcie prokurátora ÚŠP môže byť aj vysoká zaťaženosť prokurátorov zložitými a náročnými trestnými vecami s neustálymi útokmi a spochybňovaním ich práce bez zodpovedajúcej spoločenskej odozvy odsudzujúcej podobné prejavy správania,“ myslí si predseda Rady prokurátorov Stanislav Jakubčík. Dodal, že svoju úlohu tiež môže zohrávať neistota fungovania úradu po parlamentných voľbách.

Špeciálna prokuratúra dozoruje politicky citlivé kauzy korupcie a tunelovania, podávala obžalobu na bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, oligarchov Jozefa Brhela či Miroslava Výboha, Norberta Bödöra, bývalého šéfa polície Tibora Gašpara, bývalú poslankyňu Smeru Ľubicu Roškovú a mnohých ďalších. Najmä z opozície sa ozývajú hlasy, že v prípade víťazstva po voľbách vo funkcii skončí Lipšic, a niektorí politici dokonca hrozia zrušením celého systému – špeciálnej prokuratúry aj príslušného trestného súdu.

SkryťVypnúť reklamu

Voľbu ovplyvňuje spor Žilinku s Lipšicom

Nedostatok prokurátorov má za následok vysokú zaťaženosť ostatných, ktorí na ÚŠP pracujú. Na špeciálnej prokuratúre predtým pôsobil generálny prokurátor Maroš Žilinka. Čo hovorí na neobsadené miesta? „Výberové konania prebiehajú vždy v súlade so zákonom,“ uviedlo jeho tlačové oddelenie s tým, že všetky výberové konania zverejňuje na svojom webovom sídle. Oznámenie o ich vyhlásení zasiela Generálna prokuratúra aj na všetky služobné úrady (krajské prokuratúry).

Lipšic si nemyslí, že o prácu na jeho úrade nie je záujem. „Len počas môjho pôsobenia došlo k obmene deviatich prokurátorov,“ dodal. Pripustil však, že personálne obsadenie mohli negatívne ovplyvniť rozdielne názory zástupcov jeho a Žilinkovej prokuratúry vo výberových komisiách.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi Lipšicom a Žilinkom je od začiatku napätie. Generálny prokurátor podal na špeciálneho disciplinárny návrh za jeho výroky, ktorými sa zastal stíhaných vyšetrovateľov NAKA. Cez paragraf 363 zrušil viacero uznesení o obvinení v korupčných stíhaniach, na ktorých zákonnosť dozerá Lipšicova prokuratúra.

Navzájom sa blokujú

Výberová komisia má piatich členov, pričom dvaja môžu zvolenie prokurátora ÚŠP zablokovať. V minulosti sa stalo, že Žilinkovi nominanti zastavili Lipšicových favoritov a naopak. Už vlani Denník N písal , že vo výberovom konaní na zástupcu špeciálneho prokurátora takto neuspel Ladislav Masár, nepodporili ho Žilinkovi ľudia. Prokurátor sa na ÚŠP zaoberal kauzami Pčolinského aj Roberta Fica.

Podobne dopadli uchádzači o prokurátorskú stoličku na ÚŠP Vladimír Priecel a Martin Sýkora. Lipšic a jeho kolega vo výberovej komisii zase stopli prokurátorku GP a podobne dopadol Radovan Kajaba, dlhoročný šéf trestného úseku na Generálnej prokuratúre. Toho síce komisia vybrala, ale Lipšic nepodal návrh na jeho vymenovanie, takže na ÚŠP neprešiel. Od 1. júna GP zmenila spôsob kreovania výberovej komisie a z ÚŠP je v nej už len Lipšic, pribudol spomínaný Kajaba a ďalej sú členmi: Žilinkova pravá ruka, námestník Jozef Kandera a dvaja členovia z databázy rady prokurátorov, ktorých rovnako vyberá GP.

SkryťVypnúť reklamu

Možnosť ovplyvniť, kto z kandidátov uspeje, sa tak Lipšicovi zúžila a, naopak, generálny prokurátor má silnejší vplyv.

Výberové konania naoko

Nadácia Zastavme korupciu sleduje výberové konania na prokuratúrach dlhodobo, už od roku 2019. Jej zistenia sa nemenia: systém nefunguje tak, aby zaručil, že o miesta funkcionárov budú súťažiť tí najschopnejší. Výber je často len naoko, na vedúce miesta sa prihlási jeden človek, spravidla doterajší funkcionár, a ten uspeje.

Tak to bolo aj v nedávnych výberových konaniach. Na miesto okresnej prokurátorky Bratislava 1 sa v máji prihlásila jedna prokurátorka – Katarína Kuljačková, ktorá bola dovtedy poverená výkonom tejto funkcie. Uspela. Na riadenie medzinárodného oddelenia na bratislavskej krajskej prokuratúre sa prihlásila jeho dočasná šéfka Gabriela Kováčová. Vo výberovom konaní taktiež „súťažila“ sama, vybrali ju. Rovnaký scenár sa opakoval pri vedúcej oddelenia násilnej kriminality na trestnom úseku GP Ingrid Adamcovej, ktorá v júni prešla výberovým konaním ako jediná.

SkryťVypnúť reklamu

Keď pred štyrmi rokmi Nadácia Zastavme korupciu urobila analýzu problémov v prokuratúre, oslovení prokurátori ako jeden z hlavných dôvodov stagnácie uviedli nedostatočnú súťaž o vedúce pozície. Dôvodom nízkeho záujmu bola podľa nich skutočnosť, že výberové konania sú len formálne. Nadriadení majú podľa nich dopredu svojho favorita a toho si presadia bez ohľadu na to, akú úroveň predvedie na vypočutí.

Krátke intermezzo

Ambíciu zmeniť zaužívané zvyklosti deklarovalo pri nástupe aj súčasné vedenie prokuratúry. Avšak veľa sa nezmenilo. Nízky záujem o výkon riadiacej funkcie je podľa Jakubčíka pretrvávajúci problém s hlbšími historickými koreňmi, ktorý súvisí aj s názorom, že vedúci prokurátori sú zodpovední za riadny chod ich úradu a mali by tak mať možnosť vyberať si svoj tím, s ktorým svoju víziu budú napĺňať.

SkryťVypnúť reklamu

„Po krátkom intermezze, keď sa do výberových konaní, a to aj v súvislosti s podporou takéhoto postupu generálnym prokurátorom a Radou prokurátorov hlásili kandidáti, sa prokuratúra k takejto filozofii pravdepodobne vrátila,“ dodal Jakubčík.

Výberové konania majú podľa neho svoj zmysel a rada prokurátorov sa nebráni systémovým zmenám, ktoré by výberové konania pri funkčnom postupe prokurátora zatraktívnili pre širší okruh potenciálnych záujemcov.

Mimovládky navrhujú zmeny

Mimovládne organizácie Nadácia Zastavme korupciu a Via Iuris oslovili pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami demokratické strany, ktoré kandidujú, s návrhmi na zlepšenie právneho štátu, Jedným z nich sú aj otvorené a kvalitné výberové konania v prokuratúre.

Každé miesto prokurátora a prokurátorského čakateľa by sa malo obsadzovať transparentne, pričom výberovú komisiu by nemali tvoriť len prokurátori, ale aj neprokurátori. Navrhujú šesťčlennú komisiu, pričom dvaja členovia budú z databázy kandidátov navrhnutých generálnym prokurátorom, dvaja členovia z databázy kandidátov navrhnutých Radou prokurátorov a dvaja členovia z databázy kandidátov zvolených ústavnoprávnym výborom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (10. 4. 2025)
USD 1.105
AUD 1.839
CZK 25.168
JPY 159.610
CAD 1.567
GBP 0.864
HUF 408.930
PLN 4.295
CHF 0.928
SEK 11.072

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 161
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 314
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 071
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 468
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 287
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 026
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 002
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 474
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V Číne platia pre zahraničné filmy kvóty.


TASR
Logo módnej značky Prada.

Spojenie firiem posilní vplyv Talianska v sektore luxusného tovaru.


ČTK
Hlavná finančná štvrť vo Frankfurte.

Nemeckí odborníci zhoršili prognózy.


TASR
Ilustračné foto.

Rebríček ukazuje regióny, ktoré nevedia lákať.


189
SkryťZatvoriť reklamu