Minulé leto sa Slovenskom prehnala vlna paniky. Strach z drahých energií a neisté obrysy dotačných schém bývalej vlády spôsobili, že ľudia sa snažili dostať k drevu na kúrenie za akúkoľvek cenu.
Štátne Lesy SR, ktoré drevnú hmotu vhodnú na vykurovanie a energetické účely dodávajú pílam a drevárskym firmám, vtedy priznali, že dopyt domácností sa enormne zvýšil. V niektorých expedičných skladoch boli podľa štátnych lesov poradovníky plné do konca roka 2022.
Ceny dreva pod tlakom rastúceho dopytu stúpili medziročne aj o sto percent v závislosti od regiónu.

„Vlani si fakt ľudia objednávali drevo hlava-nehlava. Vraveli nám, aby sme im zohnali drevo a cena bola vtedy druhoradá,“ spomína si s odstupom času Marek Pšenka Zalčík, ktorý v Beluši pri Trenčíne predáva palivové drevo.
Leto je zvyčajne ideálnym obdobím, keď majitelia rodinných domov dopĺňajú zásoby vykurovacieho dreva na zimu. Ceny sú priaznivejšie, ale ani zďaleka nedosiahli úrovne spred energetickej krízy.
Dôvodom sú protichodné trendy. Dopyt po dreve opadol, pretože z dôvodu miernejšej zimy ostali domácnostiam zásoby. Lenže blížiace sa parlamentné voľby a riziko, že kompenzácie domácnostiam na plyn už nemusia byť také štedré ako vlani, nabádajú na opatrnosť.
Obavy z drahšieho plynu
Marek Pšenka Zalčík priznáva, že až do začiatku tohtoročného leta bol dopyt po dreve na vykurovanie minimálny. „Doslova sme prežívali a pracovali dva dni do týždňa,“ hovorí.