BRATISLAVA. Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku/PDU), ktorý je hlavný ukazovateľ nezamestnanosti, vzrástol v júni po štyroch mesiacoch poklesu z 3,9 percenta na úroveň 3,92 percenta.
Prvýkrát pod desať percent
Miera evidovanej nezamestnanosti vzrástla v júni o 0,2 percenta na 5,12 percenta. Vo štvrtok o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.
Ukazovateľ podiel disponibilných uchádzačov sa prvýkrát v tomto roku vo všetkých okresoch Slovenska ustálil pod hranicou 10 percent. Ešte v januári tohto roka evidovalo ústredie práce ukazovateľ nad úrovňou 10 percent v šiestich okresoch. Išlo o okresy Rimavská Sobota, Revúca, Kežmarok, Vranov nad Topľou, Rožňava a Medzilaborce. V máji presahoval ukazovateľ 10-percentnú hranicu už iba v okrese Kežmarok. V júni sa vďaka poklesu o viac ako pol percentuálneho bodu zaradil aj okres Kežmarok k ostatným okresom Slovenska s PDU pod úrovňou 10 percent.

Pozitívny vývoj je od začiatku roka aj v prípade ľudí bez práce vo veku nad 50 rokov, ich počet v evidencii uchádzačov o zamestnanie postupne klesol z januárových 53,3 tisíca osôb na júnových 50,3 tisíca osôb. Množstvo ľudí, ktorí sú v evidencii viac ako 12 mesiacov, sa od januára postupne znížil zo 74,2 tisíca osôb na júnových 70,5 tisíca osôb.
Ukončili vysokú školu
Hlavným dôvodom mierneho nárastu nezamestnanosti bolo zvýšenie počtu absolventov vysokých škôl v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Kým v máji bolo v evidencii 2 116 ľudí, ktorí ukončili vysokoškolské vzdelanie najneskôr pred dvoma rokmi, v júni to bolo až 5 500 osôb.
„Takmer tri a pol tisíca mladých ľudí pribudlo na úradoch práce, no v sumáre nám na konci júna medzimesačne pribudlo v evidencii iba 509 osôb. To znamená, že množstvo ľudí, vrátane starších ako 50 rokov či dlhodobo nezamestnaných, si v júni našlo prácu,“ zhodnotil vývoj štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Juraj Káčer.
Ústredie práce evidovalo v júni najviac tohtoročných absolventov z Univerzity Komenského, z Prešovskej univerzity a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Najviac uchádzačov o zamestnanie absolvovalo vzdelávanie v odboroch z kategórie ekonomické vedy, nelekárske zdravotnícke vedy a lekárske vedy.