Spoločnosť Ropa Group je nominovaná na cenu FéliX Business Award v kategórii Biznis pre budúce generácie.
Znečisťovanie ovzdušia priemyselnou výrobou je dlhodobý problém. Aj preto Európska únia tlačí na fabriky, aby emisie znižovali. Slovenská firma Ropa Group sa presadila s chemickými prísadami, ktoré tento problém riešia. Aj vďaka tomu, že prišla na trh medzi prvými.
„Vedeli sme, že nemôžeme hneď zaklopať na dvere veľkým firmám, ale cítili sme potenciál v znižovaní emisií v priemysle,“ spomína zakladateľ a riaditeľ Ropa Group Patrik Andó.
Úspech na trhu pripisuje tomu, že medzi veľkými podnikmi, ako sú producenti chemikálií a výrobné fabriky, sa pohybovali veľmi flexibilne: „Išlo nám o to, aby sme zosieťovali veľkých producentov emisií a stali sa ich strategickým partnerom.“
FéliX Business Award
je biznisová cena, ktorú vyhlasuje INDEX a Slovenská sporiteľňa v spolupráci s partnermi. Získať ju môžu inšpiratívne a spoločensky zodpovedné firmy a samosprávy za aktivity, ktoré prispievajú k prosperite a modernosti krajiny.
Vyhlasovatelia FéliX Business Award
Odborný partner
Od aditív do dieslov k ťažkému priemyslu
Hoci názov firmy Ropa Group môže evokovať, že sa zaoberá ťažbou fosílnych palív, v skutočnosti je to skratka činností, ktorými sa zaoberá - Recyklácia odpadov a predaj aditív.
Na prvý pohľad to možno nie je ideálne, už si však na tento názov zvykli. Navyše, 85 percent biznisu majú mimo Slovenska a tam si názov spoločnosti s ropou nespájajú.

Firma vznikla ako bočný projekt jej terajšieho šéfa, keď po štúdiu ekonómie na vysokej škole pracoval v štátnej správe.
S odstupom času hovorí, že na štátnom úrade bolo veľa schopných ľudí, o ktorých sa veľa naučil a práca ho bavila. Vedel však tiež, že nechce robiť kariéru ako štátny úradník: „Som z podnikateľskej rodiny, rodičia vlastnili reštauráciu aj obchody.“
Rozbehol preto vlastný biznis ako dodávateľ aditíva Ad Blue, ktoré sa používa na znižovanie emisií v dieselových autách, pre kamiónové firmy. A postupne vyrástol z malého lokálneho dodávateľa Ad Blue na medzinárodnú firmu.
Chemikáliami, ktoré znižujú emisie vo veľkých fabrikách, zásobujú teplárne a elektrárne, cementárne a oceliarne, ako aj podniky z automobilového priemyslu.
Biznis s chemickými produktmi pomáhal zakladateľovi Ropa Group rozbiehať Peter Truchan, ktorý dnes vo firme šéfuje tejto divízii a je aj jej spolumajiteľom.

Presadili sa, lebo sledovali Západ
V západnej Európe boli tlaky regulátorov na zelenšiu výrobu v minulosti väčšie než na Slovensku. Keď však v roku 2016 začala platiť európska smernica o znižovaní emisií pre veľkých znečisťovateľov ovzdušia, zacítili príležitosť aj na domácom trhu.
„Našou silnou stránkou bolo, že sme mali kontakty na západné spoločnosti, ktoré už poskytovali fabrikám technológie na znižovanie emisií,“ hovorí Patrik Andó.
Kým západné firmy chodili do slovenských fabrík montovať technológie, Ropa Group popri nich ponúkala chemikálie, ktoré sa dávkujú tak, aby na seba viazali emisie a neunikali do ovzdušia.
Napríklad sóda bikarbóna (jedlá sóda) sa používa pri suchej metóde odsírenia tak, že sa dávkuje v podobe jemného prášku do prúdu spalín.
Chemikálie síce tiež nemusia byť úplne ekologické, ale vyrábajú sa tak, aby boli čo najmenej škodlivé. Ropa Group ich nakupuje u veľkoproducentov z celej Európy, niekedy k nim primiešava špeciálne aditíva.
