Zadlžená finančná skupina Arca Investments je bližšie k vyhláseniu konkurzu. Na schôdzi veriteľov minulý týždeň jej veritelia odmietli schváliť už opravený ozdravný plán.
Ten mal zabezpečiť jej oddlženie cez novú firmu Noah, do ktorej sa mali zlúčiť zdravé dcéry a vnučky finančnej skupiny. Tie sú roztrúsené v neprehľadnej firemnej štruktúre v Česku, na Slovensku, ale aj v daňových rajoch na Cypre či Malte.

Problém je, že finančne zdravých biznisov Arca už veľa nemá. Veľa z jej firiem je dlhodobo stratových, niektoré sú už v konkurze.
Niektoré podniky majú šancu na vyhrabanie sa z dlhov, pretože podnikajú v regulovanom sektore. Tam patria najmä jej energetické spoločnosti. A práve voči nim mala pohľadávky J&T Banka, ktorá patrí k zabezpečeným veriteľom Arcy Investments.
V článku sa dozviete:
- Prečo veritelia neschválili opravený ozdravný plán Arcy?
- Prečo sa J&T Banka zbavila pohľadávok voči energetickým firmám v skupine?
- Bude nevyhnutne nasledovať konkurz Arcy?
- Koľko percent z pohľadávok môžu veritelia očakávať?
Presun pohľadávok od J&T Banky k Natlandu
Cez víkend však J&T Banka oznámila, že sa svojich pohľadávok voči firmám z energetickej divízie Arcy zbavila. Predala ich českej investičnej skupine Natland.
Oficiálne banka, za ktorou stoja finančníci Patrik Tkáč a Ivan Jakabovič, tvrdí, že insolventnosť skupiny Arca sa premietala negatívne do hospodárenia týchto spoločností. Ako banka sa už nemohla pozerať na rozpad hodnoty aktív, a preto pristúpila k zosplatneniu a postúpeniu týchto pohľadávok skupine Natland.
„Hodnota pohľadávok sa pohybuje vo vyšších desiatkach miliónov eur,“ hovorí pre INDEX Hana Filipová, marketingová manažérka spoločnosti Natland.