BRATISLAVA. Finančná správa SR v spolupráci s políciou oživila pôvodný projekt Daňová kobra, v rámci ktorého sa doteraz podarilo rozpracovať takmer dve desiatky prípadov, ktoré by do štátneho rozpočtu mohli zachrániť 22,6 milióna eur.
Prípady sa týkajú najmä podvodov v oblasti DPH v súvislosti s dodávaním tovarov a služieb.
Efekt spolupráce
Cieľom projektu je efektívnejšie postihovať daňovú kriminalitu či odčerpávať výnosy z trestnej činnosti všetkými zákonnými prostriedkami, informovala o tom v pondelok Finančná správa.
K zlepšeniu spolupráce podľa Finančnej správy dopomohla nová organizačná štruktúra Kriminálneho úradu Finančnej správy v roku 2022, vytvorenie Národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia Policajného zboru, následné nastavenie spolupráce medzi obidvomi zložkami, ako aj zlepšenie toku a výmeny informácií.
"Nepochybujem, že projekt obnovenej Daňovej kobry prispeje k účinnejšiemu odhaľovaniu daňových podvodov vrátane účinnejšieho zaisťovania výnosov do štátneho rozpočtu," zhodnotil prezident Finančnej správy Jiří Žežulka.
Rýchlosť rozhoduje
Národná centrála osobitných druhov kriminality podľa Žežulku uvítala zintenzívnenie spolupráce s Finančná správa a vykonáva aktívne kroky smerujúce k jej zlepšeniu, ako aj kroky smerujúce k záchrane finančných prostriedkov pre štátny rozpočet.
"Pre oblasť finančného vyšetrovania, pašovania hotovosti, ako i environmentálnej kriminality je zdieľanie včasných informácií a poznatkov finančnej správy jediným riešením v boji s daňovou kriminalitou a v boji proti legalizácii výnosov z trestnej činnosti," dodala Finančná správa.
Tím Daňovej kobry vznikol ešte v roku 2012 na základe dohody o vzájomnej spolupráci podpísanej medzi ministerstvom vnútra a ministerstvom financií.
Cieľom finančnej správy je obnovenú Daňovú kobru posilniť aj na regionálnej úrovni a rozšíriť tím o nových členov, čím by sa zlepšilo identifikovanie nových typov podvodov v oblasti daňovej trestnej činnosti.