BRATISLAVA. Politické strany Smer, SNS a Hlas kritizujú ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozefa Bíreša za to, že na júlovom rokovaní Rady Európskej únie (EÚ) pre poľnohospodárstvo a rybolov podporil povolenie pestovania geneticky modifikovaných (GMO) plodín a ich používanie na výrobu potravín. Predtým sa však vyjadril, že také rozhodnutie nepodporí.
O Bírešovej legitimite
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka uviedlo, že Bíreš hovoril o rastlinách získaných genómovými technikami (NGT) a nie o GMO potravinách.
"Jozef Bíreš počas stretnutia ministrov v Rade EÚ pre poľnohospodárstvo nepochopiteľne zmenil názor. Agroministerstvo vedie len dočasne, bez podpory parlamentu. Legitimita tohto rozhodnutia je preto otázna," uviedol podpredseda strany Smer Richard Takáč.
Rozhodnutie Bíreša kritizuje aj predsedníčka odbornej skupiny SNS pre pôdohospodárstvo Gabriela Matečná či člen predsedníctva strany Hlas Róbert Puci.
Nová technológia pod podmienkou bezpečnosti
Ministerstvo pôdohospodárstva uviedlo, že minister zaujal súhlasné stanovisko k aplikácii nových technológií, no len za predpokladu, že budú dostatočne preverené potenciálne vplyvy na životné prostredie, nebude ohrozená konkurencieschopnosť domácich producentov a bude zabezpečená ochrana zdravia obyvateľstva.
"Voči predmetnému nariadeniu pre rastliny produkované NGT má Slovensko spolu s ďalšími členskými štátmi výhrady a do diskusie o ňom bude vstupovať konštruktívne, na základe vedeckých poznatkov domácich aj zahraničných výskumných autorít. Pozícia ministerstva pôdohospodárstva v súvislosti s GMO potravinami ostáva naďalej v súlade s predošlými vyjadreniami," uviedlo ministerstvo.
Téma politického boja
Rezort uplatňuje princíp predbežnej zdržanlivosti. Vzhľadom na negatívny postoj verejnosti nepodporuje pestovanie modifikovaných plodín a využívanie geneticky modifikovaných potravín a krmív.
"Vnímame, že táto téma sa stáva súčasťou politického boja, podnecuje zbytočnú paniku a podporuje šírenie dezinformácií. Ministerstvo pôdohospodárstva sa nebude v súvislosti s touto témou zapájať do politického boja," uzavrelo ministerstvo.
Európska komisia v júli navrhla uvoľnenie pravidiel pre nové genomické techniky na úpravu rastlín. V súčasnosti sa na ne vzťahuje rovnaká smernica ako na geneticky modifikované rastliny (GMO).