V Bratislave vzniklo v posledných rokoch niekoľko remeselných pekární. Za niektorými stoja známi kuchári, iné majú majiteľov z cudziny. Spájajú tradičnú pekáreň, kaviareň, ale aj bistro s rýchlym jedlom.
Každá má osobitý koncept, spoločné majú, že pečivo nie je lacné. Chlieb stojí bežne tri až štyri eurá a croissant vyjde na viac ako dve eurá.
„Stavili sme na kvalitu surovín a poctivú ručnú prípravu bez pridávania priemyselných zlepšujúcich prípravkov. To sa odráža aj na cene pekárenských výrobkov,“ argumentuje spoluzakladateľ pekárne Fleur bakery Roman Untermajer.

V článku sa dočítete:
- Prečo nastáva boom remeselných pekární,
- v čom je rímska pizza iná ako klasická z Neapola,
- ako spoznáte kvalitný croissant,
- prečo je francúzska múka lepšia ako slovenská.
Nápad od sestry z Austrálie
Impulz na založenie remeselnej pekárne dostal Roman Untermajer pred šiestimi rokmi od sestry Evy, ktorá vtedy žila v austrálskom Melbourne. V tomto kozmopolitnom meste funguje koncept spojenia pekárne, kaviarne a bistra viac ako desať rokov.
„Austrália v tomto biznise udáva trendy a veľa známych remeselných pekárov pochádza práve odtiaľ,“ hovorí Roman Untermajer. Pekári v Austrálii sú veľmi inovatívni, v Melbourne vznikol napríklad cruffin, čo je croissant v tvare mafinu.
Obaja súrodenci Untermajerovci majú ekonomické vzdelanie. Pre podnikanie v pekárenstve sa však na Slovensku vyžaduje výučný list. Preto si museli urobiť akreditované školenie, zakončené záverečnou skúškou.
Roman Untermajer hovorí, že zo školenia si (okrem iného) odniesol pocit, že na Slovensku je už od začiatku zle nastavený systém kvality.