Keď sa v roku 1998 začala raziť prieskumná štôlňa k diaľničnému tunelu Višňové, odborníci predpokladali, že bude hotový do niekoľkých rokov. Prešlo štvrť storočia a tunel, ktorý má skrátiť cestovanie medzi Žilinou a Martinom, stále nie je dokončený.
Najnovšie Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vyhodnotila tender na technologické vybavenie Višňového, ktoré má zabezpečovať osvetlenie či vetranie. Vyhrala ho firma PPA Controll s ponukou za 54,4 milióna eur (všetky ceny v článku sú bez DPH). Je to menej, že pôvodne pri tejto zákazke predpokladala NDS (71 miliónov eur).
Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) pri ministerstve financií odhadol náklady na technológiu v tuneli na 65,5 milióna eur. Je preto otázne, či suma, s ktorou vyhral PPA Controll, nie je prinízka a nehrozí jej „neočakávané“ zvýšenie počas realizácie.
„Predpokladáme, že NDS má podrobnú znalosť stavebnej časti tunela Višňové a ostatných technologických prepojení na tunely Ovčiarsko, Žilina a Považský Chlmec, a teda nedôjde k prekvapeniam,“ uvádza analytik ÚHP Tomáš Mišovič.

Čím je tunel Višňové v slovenskej diaľničnej sieti významný? Prečo sa jeho výstavba naťahuje? A kedy bude konečne hotový a otvoria ho pre verejnosť? INDEX odpovedá na najdôležitejšie otázky.
1. Prečo je tunel Višňové dôležitý?
Višňové je jedným z posledných chýbajúcich úsekov diaľnice D1 z Bratislavy do Košíc. Cestu medzi Žilinou a Martinom by mal skrátiť o pätnásť minút, pretože je alternatívou kľukatej cesty prvej triedy okolo hradu Strečno.
NDS odhaduje, že diaľničný úsek Lietavská Lúčka - Dubná skala, na ktorom sa tunel Višňové nachádza, prevezme viac ako 80 percent objemu dopravy, ktorá v súčasnosti vedie po ceste prvej triedy.
Višňové bude najdlhším tunelom na Slovensku s dĺžkou 7,5 kilometra. Celý diaľničný úsek vrátane tunela bude mať 13,5 kilometra.